Ale kosmos! Satelita w puszce po napojuJoanna WieczorekJoanna Wieczorek

Ale kosmos! Satelita w puszce po napoju

Uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej biorą udział w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej (w skrócie ESA). Chodzi o stworzenie minisatelity, który po wystrzeleniu przeprowadzi w atmosferze badania m.in. temperatury i ciśnienia.Uczniowie bielskiego ZSEEM do 22 marca muszą złożyć kolejne sprawozdanie z projektowania maszyny. Od tego będzie zależało, czy zakwalifikują się do finału. Na etapie krajowym koordynatorem konkursu jest Centrum Nauki Kopernik.

- Tworzymy satelitę rozmiarów puszki po napoju 0,3 litra [...], dodatkowo realizujemy swoją misję badania cieczy newtonowskiej - opowiada Tomasz Gawlas.

- To jest na razie etap ogólnopolski, do którego się zakwalifikowaliśmy jako jeden z 25 zespołów - dodaje Szymon Fryczkowski.Posłuchaj.

W skład bielskiego zespołu wchodzą jeszcze: Piotr Płonka i Dawid Górski.

Wytycznych oprócz wielkości jest więcej. Tzw. CanSat nie może być napędzany materiałami pirotechnicznymi, ma to być satelita w 100% bezpieczny. Konstrukcja powinna być wytrzymała, bo grozi jej upadek z wysokości 3 km. W środku jest cała elektronika, radio do nadawania i GPS, żeby można było satelitę zlokalizować gdy już wyląduje.

Finał projektu odbędzie się w kwietniu na poligonie.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: