Wzywają do nienawiści między klubami
Magda FritzMagda Fritz

Wzywają do nienawiści między klubami

Policja zatrzymała mężczyzn zaangażowanych w "produkcję" filmu, nawołującego do nienawiści między dwoma bielskimi klubami piłkarskimi. "Takich filmików w sieci jest więcej"- zgłasza żywiecka fundacja. Filmem, który pojawił się w internecie w połowie października, zainteresowali się policjanci rozpracowujący środowisko pseudokibiców. Uznali, że jest to publiczne nawoływanie do popełnienia występku. Policja miała także sygnały od zbulwersowanych osób, m.in. ze środowiska sportowego Bielska-Białej. "Mężczyźni, ubrani w barwy jednego z bielskich klubów piłkarskich porywają z domu kibica drużyny przeciwnej. Zamaskowani porywacze robią objazdówkę po mieście, wskazując swojej ofierze miejsca, gdzie graficiarze wymalowali na murach barwy klubu, z którym sami sympatyzują. Na filmie dochodzi do zainscenizowanego pobicia ofiary"- mówi Elwira Jurasz, oficer prasowy bielskiej policji.
Autorzy krótkiego filmu zadbali o swoją anonimowość- na filmie są zamaskowani, a tablice rejestracyjne pojazdu,  którym się poruszą są zasłonięte. Wczoraj rano, dzięki pracy policjanci i prokuratorzy, zatrzymano zaangażowanych w tę „produkcję”. Wśród nich są trzej „aktorzy” oraz operator kamery. Sprawcy usłyszeli zarzuty, prokurator objął ich dozorem policyjnym. Za przestępstwo może im grozić do 2 lat za kratami. O ich dalszym losie zdecyduje bielski sąd.
Żywiecka fundacja "Klamra" cieszy się z sukcesu policjantów, ale zgłasza, że takich filmików w sieci jest znacznie więcej. "To nie są żarty. Na jednym z nich osobnicy w barwach BKS STAL zrzucają z dachu bloku sympatyka Podbeskidzia"- mówi Dariusz Paczkowski z fundacji, który przesłał link do filmu do naszej redakcji oraz na policję. Posłuchajcie. Uspokajając dodajmy, że z bloku zrzucona została kukła, imitująca człowieka.
Fundacja "Klamra", w ramach ogólnopolskiej koalicji Kampanii "Bez Nienawiści" walczy z rasizmem, nietolerancją i nienawiścią.

Foto: z filmu, przysłanego do redakcji oraz policji przez fundację "Klamra"

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: