Wstrzymać korki, ruszyć kolej!
Agnieszka WykrętAgnieszka Wykręt

Wstrzymać korki, ruszyć kolej!

"Ta linia to żyła złota." Mowa o połączeniu kolejowym Żywiec - Sucha Beskidzka. Samorządowcy dostrzegli jej walory, czy tak samo zareagują w województwach?Plany transportowe powiatów i miasta Żywca zostaną ze sobą skorelowane, a ich główną osią będzie linia kolejowa Żywiec – Sucha Beskidzka. To ustalenia jakie zapadły w czasie ostatniego spotkania zorganizowanego z inicjatywy Stowarzyszenia Kolej Beskidzka. O przyszłości linii kolejowej Żywiec-Sucha Beskidzka w żywieckim starostwie rozmawiali niedawno przedstawiciele Stowarzyszenia Kolej Beskidzka, starostw żywieckiego i suskiego oraz gmin, przez które przebiega linia. Główną ideą spotkania było poznanie stanowiska samorządowców na temat linii i przedstawienie im znaczenia tego połączenia w systemie transportowym regionu. -Deklaracja lokalnych samorządów wsparcia finansowego opracowania dokumentacji dla remontu linii - to konkrety, które padły w czasie spotkania. Spotkanie zakończyło się ustaleniem spisania wspólnego wystąpienia samorządów przy współudziale strony społecznej (SKB) do marszałków województw, które to ma się przyczynić do wdrożenia konkretnych działań zmierzających do rewitalizacji linii- mówi Hubert Maślanka prezes Stowarzyszenia Kolej Beskidzka.
-Ta linia jest potrzebna, ale po pierwsze trzeba ją mocno zmodernizować. Nasze dzieci studiują nie tylko na Śląsku, ale i w Krakowie. Linia stanowi alternatywę podróży do stolicy Małopolski - wypowiada się w tym temacie Marian Czarnota, wójt Jeleśni, który brał udział w spotkaniu.
Jest o co walczyć, bo przyszłością w kolejnych rozdaniach unijnych funduszy jest między innymi niskoemisyjność. Ponadto walory linii są niepodważalne- promuje region, stanowi alternatywę dla transportu drogowego do i z Krakowa, jest przyjazna środowisku. Niezaprzeczalnie jest widokowa. - Polityka Unii Europejskiej w zakresie rozwoju regionalnego ogromny nacisk kładzie na rozwój zrównoważony. -Zrównoważony, czyli taki, który poza elementami związanymi z przemieszczaniem się, dostępnością turystyczną regionu, duży aspekt kładzie również na walory kulturowe, turystyczne. Linia Żywiec-Sucha Beskidzka jest jedną z piękniejszych w kraju. Stacja Hucisko, która leży pośrodku tej linii to jedna z najwyżej położonych w Polsce stacji kolejowych. Ta linia jest atrakcją samą w sobie. To żyła złota, która jest zapomniana- mówi prezes Stowarzyszenia Kolej Beskidzka.
Rewitalizacja linii Żywiec-Sucha Beskidzka została ujęta na liście rezerwowej Kontraktu Terytorialnego Województwa Małopolskiego. Przewozy Regionalne w Krakowie rozważają uruchomienie od grudnia tym razem już bezpośrednich połączeń weekendowych z Żywca do Krakowa. Teraz Stowarzyszenie przygotowuje promocję wakacyjnych połączeń, jakie będą kursowały po linii. W weekendy przez Żywiec będą kursowały pociągi z Wrocławia i Częstochowy do Zakopanego!

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: