Ważny krok na drodze rewitalizacji kolei
Agnieszka WykrętAgnieszka Wykręt

Ważny krok na drodze rewitalizacji kolei

Połączenie kolejowe Żywiec - Sucha Beskidzka ma szansę na rewitalizację. W siedzibie żywieckiego starostwa podpisano ważny dokument w tej sprawie.Porozumienie w przedmiocie dofinansowania Studium wykonalności dla rewitalizacji linii kolejowej nr 97 na odcinku Żywiec-Sucha Beskidzka  podpisali przedstawiciele żywieckich i suskich samorządów oraz przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych. Jakie znaczenie ma ten dokument?
- Studium wykonalności, czyli dokument, który jest swego rodzaju analizą opłacalności, równych wariantów rewitalizacji linii kolejowej. To dokument podstawowy, główny, najważniejszy, którego wykonanie jest bezwzględnie wymagane przy późniejszym finansowaniu inwestycji ze środków unijnych- wyjaśnia Hubert Maślanka, prezes Stowarzyszenia Kolej Beskidzka, które nie ustaje w staraniach o modernizację połączenia kolejowego miedzy Żywcem a Suchą.
Porozumienie pomiędzy PKP PLK S.A., Stowarzyszeniem "Kolej Beskidzka" oraz przedstawicielami 7 samorządów lokalnych, dotyczącego opracowania Studium Wykonalności dla "rewitalizacji linii kolejowej nr 97 Żywiec - Sucha Beskidzka" - podpisano. Co teraz? 
- Postępowanie na wybór wykonawcy studium powinniśmy ogłosić pod koniec kwietnia. Pewnie do września, października tego roku uda się podpisać umowę. Co będzie dalej? Trudno powiedzieć. Możemy to określić, kiedy będziemy mieć na jakiekolwiek działania środki, a żeby otrzymać finansowanie, musimy wiedzieć ile i na co jest nam potrzebne- wyjaśnia Piotr Ziętek, Dyrektor Projektu w Biurze Studiów Wykonalności PKP PLK.
Ta linia może mieć znaczący wspływ na rozwój turystyki na Żywiecczyźnie. Samorządowcy dostrzegli jej walory.
-Trzeba zrobić to tak, aby linia ta wpisywała się i była spójna z całym rozkładem jazdy, w Polsce i za granicą. Wówczas, jako część pewnej całości połączeń będzie alternatywą dla transportu drogowego - mówił w czasie spotkania Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.
Jak dodaje prezes Stowarzyszenia Kolej Beskidzka, podejście i świadomość osób decyzyjnych do tematu zmieniło się na lepsze dla potrzeby realizacji inwestycji.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: