Sukces spektaklu na nekropolii
Agnieszka WykrętAgnieszka Wykręt

Sukces spektaklu na nekropolii

Zainteresowanie premierą było tak ogromne, że organizatorzy postanowili wystawić kolejną sztukę. "Dziady" Adama Mickiewicza z udziałem aktorów Teatru Polskiego powracają na teren żydowskiej nekropolii w Bielsku-Białej. -To sztuka, która miała zostać przez cenzurę całkowicie zakazana, w miejscu, które przez władze PRL miało być zrównane z ziemią. To wyjątkowe wydarzenie w którym mogę brać udział. Mamy tutaj ziszczenie się pewnego ideału. Te działa literackie, które mogły dzisiaj nie istnieć, a przez niektórych są uważane za przeżytek, są dzisiaj bardzo atrakcyjnie przedstawione i wizualnie i emocjonalnie, a do tego  na żydowskim cmentarzu - mówi Rafał Sawicki, reżyser spektaklu, aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.
Premiera spektaklu miała miejsce 31 października, czyli tak, jak opisał to Adam Mickiewicz - w wigilię Wszystkich Świętych. Obrzęd wywoływania duchów odtworzony zostanie znowu na terenie żydowskiej nekropolii przy ulicy Cieszyńskiej w Bielsku-Białej 14 i 15 listopada.
-Wydarzenie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że jeszcze przed wystawieniem premiery wiedzieliśmy, że spektakl będziemy powtarzać - przyznaje Dariusz Gajny, pomysłodawca nietypowego wydania Dziadów części II na żydowskiej nekropolii. Przedstawienie wpisuje się w większy projekt dotyczący rewitalizacji starych bielskich nekropolii, która opiera się nie tylko o prace remontowe czy kwesty, ale i działania edukacyjne, kulturalne wpisujące się w historię tych miejsc.  -Tekst Dziadów Mickiewicza jest tak uniwersalny, że możemy odnosić go do czasów współczesnych. Na przestrzeni lat tekst niesie ze sobą takie przesłania, które możemy przytaczać i cały czas się w nie wsłuchiwać - przekonuje Dariusz Gajny.
Jak wyjaśniała nam Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, Mickiewicz był wielkim przyjacielem Żydów, a "Dziady" są wszystkim znane. Znane są także konsekwencje zdjęcia przez władze PRL spektaklu z desek teatru w marcu 1968, co zapoczątkowało nagonkę antysemicką władz PRL.
Spektakle zaplanowano 14 i 15 listopada o godzinach 18:00 i 20:00. Bilety dostępne są w kasach Teatru Polskiego.


Zobacz inne wiadomości tego autora: