Przebudują byłą remizęMagda FritzMagda Fritz

Przebudują byłą remizę

Budynek przy placu Ratuszowym w Bielsku-Białej został zaprojektowany przez Karola Korna. Wybudowano go w 1890 r.

Była remiza strażacka przy pl. Ratuszowym w centrum Bielska-Białej zostanie gruntownie przebudowana. Strażacy opuścili budynek z końca 19 w. , gdy wybudowano nowoczesną komendę przy ul. Leszczyńskiej. Do obiektu wprowadzili się urzędnicy. Przy placu Ratuszowym 9 znajdują się biura Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Zespoły Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Głównym celem remontu jest poprawa warunków pracy oraz dostosowanie obiektu potrzeb petentów, zwłaszcza osób niepełnosprawnych. Obiekt zostanie docieplony, pojawią się w nim nowe okna, wykonane zostaną nowe instalacje, pojawi się winda. Inwestycja pochłonie ok. 3,5 mln i zostanie przeprowadzona w przyszłym roku. Mówił o tym Jacek Krywult, prezydent miasta w naszym programie Gość dnia. POSŁUCHAJCIE.
Garaże po dawnej strażnicy przy ul. Grunwaldzkiej są obecnie wykorzystywane jako magazyny na sprzęt Bielskiego Centrum Kultury. Wysoki parter zagospodarowano na potrzeby młodych artystów, którzy w zespołach działających przy BCK ćwiczyli wcześniej w "Metalowcu". W budynku znajdują się mieszkania byłych strażaków, którzy otrzymali je jako lokale służbowe, a potem większość wykupiła na własność.
Remiza straży pożarnej w Białej przy pl. Ratuszowym powstała w 1890 r. Budynek zaprojektował Karol Korn, zbudował Emanuel Rost junior dla Bielsko-Bialskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Od 1909 r. z części pomieszczeń korzystało pogotowie ratunkowe, a od 1914 r. także szkoła handlowa. W 1928 r. budynek podwyższono o 2 piętro. 
Cała rozmowa z naszym porannym gościem jest do dosłuchania w internecie na naszej stronie w zakładce- Gość dnia.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: