Ponad 20 postaci wystąpi w przedstawieniu!
Agnieszka WykrętAgnieszka Wykręt

Ponad 20 postaci wystąpi w przedstawieniu!

O tym niezwykłym projekcie informowaliśmy początkiem marca, kiedy to przypatrywaliśmy się pracy rodziny Kosów z Czernichowa na Żywiecczyźnie, która tworzy przedstawienie kukiełkowe nawiązujące do dawnych tradycji góralskich i pasterskich. Roman Kos wraz z synami, a nawet wnukami postanowił zrealizować pomysł, który zrodził się w ich sercach i głowach - niezwykłe przedstawienie kukiełkowe, które ma nawiązywać do dawnych wiejskich tradycji. Trzy pokolenia tworzą przedstawienie na podstawie własnego scenariusza według zamysłu Marcina, syna pana Romana. Melodie będą znane wszystkim, ale tekst będzie dopasowany do danej postaci, czy sceny. Tłem dla całości jest przenośmy skansenik z muzyka ludową. "Dawne życie od wiosny do jesieni" - taki będzie tytuł tego przedstawienia.  Rzeźbiona sceneria jest szeroka na 4, a wysoka na 2,5 metra. Same lalki, które w większości są ruchome, są półmetrowe, nie zabrakło wśród nich zwierząt - krowy, psów, jest też bocian. W sumie rzemieślnicy z Czernichowa stworzyli ponad 20 figurek. Na jakim etapie obecnie są prace? 
- Pozostało jeszcze wykonanie kilku mechanizmów lalek, ich ubiór, kapelusze, fryzury. Najbardziej w kość dało tworzenie mechanizmów, bo nie łatwo jest odzwierciedlić rzeczywisty ruch człowieka w drewnianej lalce - zdradza nam Marcin Kos.
Cała scena zbudowana została, tak, aby pokazać także inne przedstawienia z dziedziny etnografii, jak ginące zawody, czy obrzędy i tradycje na wsi od adwentu do karnawału.
-Przy akompaniamencie akordeonu, muzyki ludowej będziemy prezentować prace na roli, obrzędy świąteczne, karnawał. Są też pomysły na zabawne sceny wplecione w scenariusz - mówi Łukasz Kos. A to wszystko przy muzycznym akompaniamencie, o który zadba Roman Kos, głowa rodziny i zespołu Roztoka. (posłuchajcie poniżej)
Obecnie wykonywane są stroje dla figurek, które będą występowały w przedstawieniu. Później przyjdzie czas na próby i szlifowanie ról.
O premierze przedstawienia będziemy Was informować.

Przeczytaj tez poprzedni materiał (poniżej).
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: