Park jak nowyMagda FritzMagda Fritz

Park jak nowy

W Wilkowicach uroczyście oddano do użytku zmodernizowany park za urzędem gminy. Są nowe alejki, ławki i kosze na śmieci oraz oświetlenie. "W ramach projektu "Polska i Słowacja, wspólna ekologii racja" otrzymaliśmy ponad 35 tys. euro dofinansowania"- mówi wójt Mieczysław Rączka.
Park między Wilkowicami, a Bystrą powstał w okresie międzywojennym. Żony ówczesnych lekarzy uzdrowiska w Bystrej wymyśliły, aby stworzyć miejsce odpoczynku dla kuracjuszy. Po II wojnie światowej park coraz bardziej podupadał. "Jeszcze kilka lat temu przypominał śmietnisko, kierowcy samochodów robili sobie tu skróty"- mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja, który ma swoją siedzibę w sąsiedztwie parku. Polsko-słowackie działania, to ciąg dalszy pracy ekologów. "Wytyczyliśmy tu ścieżkę edukacyjną, mamy zinwentaryzowany cały teren pod kątem cennych roślin i siedlisk zwierząt"- mówi Bożek, który wspomina jak przed kilku laty ustawiał głazy, które miały uniemożliwić przejazd autem przez park. Cennych roślin jest sporo, w parku rosną ponad 100-letnie drzewa pomniki przyrody: jawor, buk i dąb.
Mieszkańcy Wilkowic- i starsi i młodsi chętnie szukają cienia w odrestaurowanym parku. Niektórzy są zachwyceni. Posłuchajcie.

Posłuchaj audycji:Zobacz inne wiadomości tego autora: