Pałac Czeczów po modernizacji!Magda FritzMagda Fritz

Pałac Czeczów po modernizacji!

W Kozach uroczyście otwarto zabytkowy Pałac Czeczów po remoncie. W 18-wiecznym budynku w otoczeniu prawie 3-hektarowego parku mieszczą się instytucje kulturalne i sala ślubów. Modernizacja kosztowała 7,5 mln zł, była możliwa dzięki środkom unijnym i współpracy ze Słowakami z Żyliny. Roboty, pod nadzorem konserwatora zabytków trwały 2 lata. I jak mówi wójt Kóz, Krzysztof Fiałkowski, nie obyło się bez niespodzianek. Posłuchajcie.
W budynku mieszczą się: dom kultury, gminna biblioteka publiczna i izba pamięci im. Adolfa Zubera. Stanisław Czecz de Lindenwald, przedstawiciel ostatnich właścicieli obiektu na sesji koziańskiej rady gminy w 1999 r. zrzekł się praw pałacu, pod warunkiem przeznaczenia go na cele kulturalne. Jak mówi Anna Gacek- Bilczewska zastępca wójta gminy Kozy, to co dzisiaj oglądamy to, efekt przebudowy w 1839 r. Później do pałacu dobudowano kaplicę, w której po wojnie była izba porodowa. Najstarszą częścią obiektu- barokową jest galeria. Równie cenne są sztukaterie w sali koncertowej, które w części są oryginalne.
Oprócz domu kultury w pałacu Czeczów swoją siedzibę znalazła gminna biblioteka publiczna, która przeniosła się ze starego budynku obok remizy OSP. Wszystkie jej pomieszczenia znajdują się na parterze, w byłej kaplicy i porodówce znajduje się czytelnia.
Do II wojny światowej w pałacu mieszkała rodzina Czeczów. Stanisław Czecz de Lindenwald nie dożył otwarcia obiektu po modernizacji. Na uroczystości były jego matka- Anna Czecz i żona Małgorzata Czecz de Lindenwald.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: