Osteoporoza w roli głównej. Bezpłatny wykład
Katarzyna KoczwaraKatarzyna Koczwara

Osteoporoza w roli głównej. Bezpłatny wykład

Nie atakuje nas znienacka, rozwija się z wiekiem, ale długo nie daje żadnych dolegliwości. Osteoporoza to choroba, której można uniknąć, możemy zrobić wiele, by jej zapobiec. A gdy się pojawi, skutecznie leczyć. Dziś w Szpitalu Śląskim w Cieszynie odbędzie się kolejny wykład z cyklu Pro Salute. O tym, jak można samemu rozpoznać pierwsze oznaki osteoporozy, czy chorują na nią wyłącznie starsze panie, jak sprawdzić czy mamy osteoporozę, jak zapobiegać, czy pomoże w tym witamina D  i w jaki sposób leczy się podstępną chorobę opowie lek. Marceli Łopatka.
Wiele osób uważa, że na osteoporozę chorują starsi ludzie, a właściwie starsze panie. A prawdą jest, że na tę ukrytą chorobę cierpią również mężczyźni a także osoby młodsze. Osteoporoza nie daje typowych objawów, jej pierwszą oznaką może być złamanie, ale zaniepokoić powinny nas również np. bóle kręgosłupa – wyjaśnia Marceli Łopatka i dodaje: – To, czy zachorujemy nie zależy wyłącznie od naszych genów. Wpływ na rozwój choroby ma także dieta, leki, zaburzenia hormonalne, mało aktywny tryb życia, używki.
Znaczenie w zapobieganiu choroby ma aktywność fizyczna. Lekarze zalecają: codzienny spacer, nordic walking, pływanie, jazdę na rowerze. Nowoczesne leczenie pozwala poprawić gęstość kości i ją utrzymać a w połączeniu z odpowiednim trybem życia powinno zapewnić długofalowy skutek zdrowotny.
Najbliższy wykład z cyklu Pro salute  odbędzie się dziś o godz. 16.00, w sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno – Zabiegowego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Wstęp wolny.
fot. Szpital Śląski w Cieszynie

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: