Nowy sprzęt dla laryngologii
Katarzyna KoczwaraKatarzyna Koczwara

Nowy sprzęt dla laryngologii

Uruchomili po modernizacji w pełni wyposażony, nowoczesny gabinet zabiegowy na oddziale otolaryngologicznym. Łączny koszt inwestycji wyniósł 55 tysięcy złotych. Remont wsparł finansowo Henryk Smykowski - syn wieloletniego ordynatora oddziału.Gabinet po modernizacji został wyposażony m.in. w nowoczesny stół zabiegowy oraz fotel laryngologiczny. W ramach prowadzonych prac wymieniono instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną oraz doprowadzono gazy medyczne. Ponadto w pomieszczeniu ułożono płytki na posadzce i ścianach, zamontowano podwieszany sufit z oświetleniem ledowym, a także wyremontowano pomieszczenie sanitarne. Koszt inwestycji, która objęła remont i umeblowanie tej części oddziału, wyniósł 55 tysięcy złotych. W planach jest jeszcze zakup wózka do przewozu leków, asystora oraz krzeseł dla pacjentów.
- Rzadko zdarza się, by tak hojny dar został przekazany szpitalowi z rąk prywatnych. Jestem niezmiernie wdzięczny za pomoc. Do tego daru, który otrzymaliśmy, postanowiliśmy dołożyć kolejną cegiełkę ze środków szpitala i zgodnie z sugestiami lekarzy pracujących na oddziale, został zakupiony nowy sprzęt. Część wyposażenia już została zainstalowana w gabinecie, a na resztę zamówionego sprzętu jeszcze czekamy - przyznaje dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie Czesław Płygawko.
Pomysłodawca modernizacji gabinetu, Henryk Smykowski, jest synem dr Floriana Smykowskiego, założyciela i pierwszego ordynatora oddziału otolaryngologicznego w Szpitalu Śląskim. Syn znakomitego specjalisty, który również jest lekarzem, wspólnie ze swoją małżonką przekazał Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego 40 tysięcy złotych na remont i wyposażenie gabinetu. Jak przyznaje, w ten sposób chciał upamiętnić zasługi swojego ojca w tworzeniu i rozwijaniu cieszyńskiej laryngologii.
- Jeszcze podczas wojny ojciec zakupił najnowsze wyposażenie, ale ciężkie czasy niestety pokrzyżowały jego plany. Mógł za to nowocześnie wyposażyć - np. w aparat rentgenowski i diatermię krótkofalową - swój gabinet laryngologiczny, który „wykroił” z części mieszkania zarówno po czeskiej, jak i później po polskiej stronie. A jego narzędzia operacyjne stały się po wojnie nieodzowne na oddziale laryngologicznym Szpitala Śląskiego - opowiadał Henryk Smykowski podczas uroczystości, na której ciepło wspominano postać pierwszego ordynatora. Uczestnicy odsłonili także pamiątkową tablicę upamiętniającą dr Floriana Smykowskiego.
Wydarzenie zorganizowane w siedzibie cieszyńskiego szpitala uświetnił występ podopiecznych Fundacji Edukacyjnej Emil, którzy zapewnili oprawę artystyczną spotkania. Postać Floriana Smykowskiego i jego zasługi dla rozwoju laryngologii w Cieszynie zostaną przedstawione w najbliższym wydaniu gazety Szpitala Śląskiego.
fot. Szpital Śląski


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: