Nowość do oglądania
Magda FritzMagda Fritz

Nowość do oglądania

To nie był schron, ani ziemianka. W Kozach w parku dworskim pojawiła się nowa atrakcja turystyczna.

W ramach przebudowy parku przy zabytkowym pałacu Czeczów odtworzono pod nadzorem konserwatora zabytków lodownię dworską. Obiekt znajduje się na tyłach pałacu. Podczas prac wyciągnięto ok. 4 ton śmieci. "Są zdjęcia, jak to kiedyś wyglądało. W tym miejscu prowadzone były prace archeologiczne"- mówi Krzysztof Fiałkowski, wójt gminy Kozy. Mieszkańcy i turyści będą mogli zobaczyć, jak radzono sobie z przechowywaniem żywności, kiedy nie było jeszcze lodówek. Posłuchajcie.
Do zapełnienia dołu potrzebnych było ok. 12 wozów lodu. Głęboki dół zabezpieczać będzie krata. Całość zostanie oświetlona i obsadzona roślinnością, tak by po lodowni nie chodzono. Jak informuje tablica,. kamienny korytarz prowadzący do lodowni już nie istnieje.
W 18-wiecznym budynku w otoczeniu ok. 2 -hektarowego parku mieszczą się instytucje kulturalne i sala ślubów. Do II wojny światowej w pałacu mieszkała rodzina Czeczów. Stanisław Czecz de Lindenwald, przedstawiciel ostatnich właścicieli obiektu na sesji koziańskiej rady gminy w 1999 r. zrzekł się praw pałacu, pod warunkiem przeznaczenia go na cele kulturalne. Park został założony przez Matyldę i Karola Jordanów w I poł. XIX w. Jego drzewostan tworzy ponad 480 drzew w różnym wieku: klony, lipy, jesiony, graby, dęby, olchy, buki i wiązy.


 


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: