Na ludowo... w szpitalnej galerii
Katarzyna KoczwaraKatarzyna Koczwara

Na ludowo... w szpitalnej galerii

Fascynacja zespołami folklorystycznymi, strojami ludowymi, ich kolorami, zdobieniami, haftami przełożyła się na energetyczne malarstwo Agnieszki Pawlitko. Jej prace – w większości akryle – można obejrzeć do końca sierpnia w Galerii zmiennej. Agnieszka Pawlitko - cieszynianka, absolwentka Etnologii i Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dyplom zrealizowała w pracowni malarstwa prof. Tadeusza Rusa. Zajmuje się malarstwem i rękodziełem artystycznym (haft ludowy: cieszyński, beskidzki, kaszubski, haft koralikowy, frywolitka igłowa, ceramika i biżuteria artystyczna). Tworzy głównie w technice akrylowej. Ulubionym tematem jej prac jest folklor i sztuka ludowa. To przekłada się też na zainteresowania rękodziełem artystycznym - techniki współczesne łączy z tradycyjnymi - wykorzystuje np. motywy haftu beskidzkiego do tworzenia biżuterii.
- Na moich wystawach chcę pokazywać różne prace mocno związane z naszym regionem, zwyczajami i obrzędami – mówi artystka i dodaje – to ważne aby przekazać młodemu pokoleniu, jak to kiedyś wyglądało.
Artystka należy do Macierzy Ziemi Cieszyńskiej i Polskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Republice Czeskiej. Swoje prace prezentowała na wystawach w kraju i za granicą. Tańczyła w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej w Cieszynie.
Galeria zmienna znajduje się w Zespole Poradni Specjalistycznych działających przy Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Obowiązuje wstęp bezpłatny.
fot. Szpital Śląski


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: