Maluchy są bezpieczne

Maluchy są bezpieczne

Urządzenia monitorujące oddech u dzieci zyskał oddział neonatologiczny Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Dzięki temu wszystkie łóżeczka na oddziale wyposażone zostały w sprzęt zapobiegający nagłej śmierci łóżeczkowej. Pierwsze urządzenie monitorujące oddech pojawiło się w cieszyńskim szpitalu 10 lat temu i służyło noworodkom z grupy ryzyka czyli wcześniakom oraz noworodkom z patologii okołoporodowej. Teraz takie urządzenie znajduje w każdym łóżeczku noworodkowym.
- Stało się to możliwe dzięki ofiarności wypożyczalni tego sprzętu z Bielska-Białej. Nasze noworodki mogą spać bezpieczne w czasie pobytu w oddziale, matki uczą się obsługi tego urządzenia, co na pewno przyda im się również w domu - wyjaśnia Kazimiera Karczmarczyk, ordynator oddziału neonatologicznego.
Nowy sprzęt monitoruje oddech niemowląt w pierwszym roku życia, czyli w okresie gdy ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej jest największe. Monitory oddechu są produkowane i użytkowane od 20 lat. Urządzenie to posiada certyfikat ISO oraz  Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Foto: Szpital Śląski w Cieszynie


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: