Konstruktorzy kochają roboty!
Magda FritzMagda Fritz

Konstruktorzy kochają roboty!

Urządzenia kroczące, sunące, utrzymujące w równowadze kulki, wiatraki oraz wahadła pokazali w Bielsku-Białej ich twórcy- młodzi konstruktorzy z kierunków technicznych. To prace studentów polskich oraz uczelni z Rosji, Hiszpanii i Turcji, którzy biorą udział Międzynarodowej Konferencji Studentów i Młodych Naukowców "Inżynier XXI wieku", organizowanej po raz trzeci przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. 
"Chcemy motywować studentów do kreatywnego rozwiązywania problemów technicznych. Kilka prac zostało przygotowanych w bezpośredniej współpracy z firmami, które na początku określiły swoje oczekiwania"- mówi prof. dr hab. inż. Jacek Stadnicki, dziekan wydziału budowy maszyn i informatyki ATH. Organizator konferencji dr inż. Jacek Rysiński wyjaśnia, że coraz więcej uczestników przyjeżdża spoza akademii, także z zagranicy, a oprócz polskich uczelni, m.in. Politechniki Śląskiej, czy AGH, byli też przedstawiciele Technical University Kosice, Siberian State Industrial University oraz Batman University w Turcji i University of Vigo w Hiszpanii.
Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz urządzeń, w dużej mierze robotów. Mateusz Bondar skonstruował model dłoni mechanicznej sterowanej zdalnie przez założoną rękawiczkę. Zademonstrowano także kilka urządzeń utrzymujących równowagę – Patryk Rękawek zbudował automat utrzymujący w równowadze kulkę na prowadnicy, Maciej Kost – odwrócone wahadło za pomocą dwóch śmigieł, a Kamil Maślanka – także wahadło, ale przy wykorzystaniu przesuwanej platformy. Duże wrażenie wywołał wykonany przez Bartłomieja Golę robot kroczący jak krab. Robot sterowany aplikacją w smartfonie przeniósł przez hol akademii koleżankę konstruktora, Honoratę Górną, studentkę mechaniki i budowy maszyn. Posłuchajcie.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: