Jedyna taka wizyta w Polsce
Magda FritzMagda Fritz

Jedyna taka wizyta w Polsce

Spacer z Janem Pawłem II po Skoczowie, a nawet dyktando o papieżu Polaku! Skoczów przygotowuje się do kanonizacji bł. Jana Pawła II. Uroczystości w Watykanie odbędą się 27. kwietnia, w Skoczowie do tego czasu będzie mnóstwo wydarzeń- spektakle, spacer z Janem Pawłem II, a nawet dyktando o papieżu Polaku.
W małym mieście na Śląsku Cieszyńskim do dzisiaj wspominają papieską wizytę z 22 maja 1995 r.  "Ojciec Święty  odwiedził nas przy okazji wizyty w Ołomuńcu i kanonizacji Jana Sarkandra (który urodził się w Skoczowie- red.) To jedyna wizyta prywatna Jana Pawła II w Polsce. Przyjechał na zaproszenie władz lokalnych, a nie państwowych"- mówi Janina Żagan, burmistrz Skoczowa. W 1995 r. była szefową komitetu organizacyjnego wizyty papieża. Duchowny ewangelicki Andrzej Czyż był wtedy proboszczem kościoła Świętej Trójcy w Skoczowie. Posłuchajcie.
Już 6. kwietnia w niedzielę odbędzie się spektakl pasyjny "Mocni mocą miłości" w kościele katolickim świętych Ap. Piotra i Pawła. W programie pieśni wielkopostne oraz rozważania drogi krzyżowej z cytatami bł. Jana Pawła II. W dniu kanonizacji – po południu ze wzgórza Kaplicówka popłynie w miasto pieśń "Barka" w wykonaniu trębaczy- Czesława i Tomasza Greniów, odbędzie się msza św. dziękczynna.
foto: Zenon Golik

SKOCZOWSKIE OBCHODY KANONIZACJI BŁ. JANA PAWŁA II
6 kwietnia, godz. 19.00
Mocni mocą miłości - spektakl pasyjny
- pieśni wielkopostne w wykonaniu Scholi Coram Deo et Hominibus
- rozważania drogi krzyżowej Joanny Jurgały-Jureczki
z cytatami bł. Jana Pawła II w interpretacji Bogusława Słupczyńskiego
Miejsce: Kościół śś. Ap. Piotra i Pawła.
Organizator: MCK „Integrator”.
16 kwietnia
Finał dyktanda o Janie Pawle II dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych Gminy Skoczów Miejsce: SP nr 3 im. Jana Pawła II. Organizator: SP nr 3 im. Jana Pawła II.
26 kwietnia
- Spacer z Janem Pawłem II – Rodzinna Gra Miejska (chętne do uczestnictwa rodziny prosimy o wcześniejsze zgłoszenia w ARTadresie)  Miejsce: Stadion Miejski „Beskid” im. Rudolfa Kukucza – Kaplicówka. Organizator: Parafia śś. Ap. Piotra i Pawła, MCK „Integrator”.  (godz. 14:00)
-spektakl wg sztuki Karola Wojtyły pt.: „Przed sklepem Jubilera” w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 2 w Skoczowie. Po spektaklu wręczenie nagród Laureatom Dyktanda. Miejsce: Teatr Elektryczny, godz. 17:00 Organizator: MCK „Integrator”.
„Jan Paweł II. Szukałem Was…” - film dok., reż. J. Szmidt, Polska, 90 min., 2011. Miejsce: Teatr Elektryczny, godz. 19:00. Organizator: MCK „Integrator”.
27 kwietnia,
- pieśń „Barka” w wykonaniu trębaczy: Czesława i Tomasza Greniów (Kaplicówka)
- uroczysty przemarsz wiernych z kościoła śś. Ap. Piotra i Pawła na Kaplicówkę wraz z orkiestrą OSP Roczyny
godz. 16.45 Msza św. dziękczynna za kanonizację bł. Jana Pawła II
godz. 18.00 koncert orkiestry z Roczyn
Miejsce: Kościół śś. Ap. Piotra i Pawła – Kaplicówka.
Organizator: Parafia śś. Ap. Piotra i Pawła, MCK „Integrator”.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: