Galeria zmienna formą terapii
Katarzyna KoczwaraKatarzyna Koczwara

Galeria zmienna formą terapii

Zespół Poradni Specjalistycznych Szpitala Śląskiego to nie tylko miejsce, gdzie można znaleźć pomoc medyczną, ale także... kontakt ze sztuką.

Barbara Karnas ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie wyjaśnia: - W momencie kiedy przenieśliśmy część poradni specjalistycznych do budynku diagnostyki, pojawiło się mnóstwo przestrzeni, która była niezagospodarowana. Biała przestrzeń źle działa na pacjentów, coś z tym należało zrobić. Skorzystaliśmy z tego, że mamy w obu oddziałach psychiatrycznych arteterapię, pacjenci mogli w tym przypadku swoje prace pokazywać. Było to malarstwo, rysunki, wycinanki, wszystko, co tworzyli. Spotkało się to z pozytywnym odbiorem nie tylko osób tworzących, także osób im towarzyszących. Był haft krzyżykowy, koronki, jest to faktycznie galeria zmienna.
Z kolei Czesław Płygawko, dyrektor cieszyńskiego szpitala, podkreśla: - Atmosfera szpitala powinna też oddziaływać terapeutycznie na pacjentów. Uważam, że taka forma docierania, stwarzania nowego klimatu w tych miejscach, gdzie pacjenci są zdenerwowani, zestresowani, w naszym przypadku poradnia specjalistyczna, jest jak najbardziej na miejscu wprowadzania takich elementów sztuki. Do mnie docierają tylko pozytywne odgłosy dotyczącego tego, co robimy w naszej galerii zmiennej. Sam, jak tylko następuje zmiana osoby wystawiającej, idę jako pierwszy obejrzeć i podzielam opinię naszych pacjentów.
Do końca września bezpłatnie oglądać można wystawę pt. "Anime - moja wyobraźnia" autorstwa Kagu, cieszyńskiej licealistki, zafascynowanej japońską animacją.

foto. Szpital Śląski w CieszynieWiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: