Boże Narodzenie bez prądu przez wiatrMagda FritzMagda Fritz

Boże Narodzenie bez prądu przez wiatr

Wichura uszkadza linie energetyczne na Śląsku Cieszyńskim i Żywiecczyźnie. Mocno wiać będzie do drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia. Jak mówią energetycy, sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie.

W wigilijny wieczór porywisty wiatr uszkodził linie energetyczne w Brennej i Jaworzynce (powiat cieszyński) oraz w Zwardoniu (powiat żywiecki). W związku z uszkodzeniami prąd nie docierał do 40 stacji średniego napięcia. Około 2700 odbiorców pozbawionych było dostaw prądu.
Jak mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy  spółki Tauron Dystrybucja w województwie śląskim w środę rano w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia wszystkie te awarie były usunięte. "Niestety, sytuacja zmienia się praktycznie z godziny na godzinę. Rano o godz. 9:00 prądu nie miało ok. 16,5 tysiąca gospodarstw domowych. To nowe awarie. Najwięcej jest ich w Zawoi, Korbielowie, Zwardoniu i Jaworzynce"- mówi Zimnoch. Pełne ręce roboty mają energetycy i strażacy, wzywani do usuwania połamanych konarów drzew. 
Jak ostrzega krakowskie Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych mocno wiać będzie w rejonie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego do godzin porannych drugiego dnia świąt. Wiatr ma średnią prędkość od 35 do 45 km/h, w porywach wysoko w górach nawet 120km/h.

Posłuchaj audycji:Zobacz inne wiadomości tego autora: