Bezpłatne badania, bo liczy się czas
Katarzyna KoczwaraKatarzyna Koczwara

Bezpłatne badania, bo liczy się czas

Szpital Śląski w Cieszynie dołączył do obchodów IV Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. 23 września w Poradni Otolaryngologicznej odbędą się bezpłatne badania dla pacjentówUtrzymująca się chrypka, uczucie „przeszkadzania” w gardle, niegojące się rany i białe naloty w obrębie jamy ustnej, a także guz na szyi, niedrożność i krwawa wydzielina z nosa, ból gardła, ból podczas przełykania – to nieprzyjemne objawy wskazujące, że należy zgłosić się do lekarza.
W Europie nowotwory głowy i szyi diagnozuje się rocznie u 350 tysięcy osób, a z ich powodu umiera aż 62 tysiące chorych. W Polsce odnotowuje się 11tysięcy zachorowań rocznie oraz blisko 6 tysięcy zgonów. Nowotwory wargi, dna jamy ustnej, języka, migdałków, gardła, krtani, nosa, zatok przynosowych, tarczycy, gruczołów ślinowych, a także skóry twarzy i szyi to jedne z najczęstszych, jakie dotykają pacjentów.Jak zaznaczają specjaliści, około 60% osób zgłasza się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. Do głównych czynników sprzyjających jej rozwojowi należą palenie i spożywanie alkoholu.
Celem Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest zwiększenie świadomości społecznej i zwrócenie uwagi na szczególną rolę profilaktyki w walce z rakiem. To dlatego do akcji dołączył również Szpital Śląski w Cieszynie, który organizuje bezpłatne badania dla pacjentów. Spotkania z lekarzami odbędą się w piątek, 23 września, w Poradni Otolaryngologicznej, w godz. od 12:00 do 16:00.
Zapisu na badania można dokonać w rejestracji Zespołu Poradni Specjalistycznych pod nr tel. 33 854 92 00, wew. 502.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: