„Polska szuka bohaterów” - misja profesoraPaweł ChudeckiPaweł Chudecki

„Polska szuka bohaterów” - misja profesora

Powiat żywiecki rozpoczyna obchody 100-lecia niepodległości Polski. Dla lokalnej tradycji ważną kartą zmagań o niepodległość jest walka podziemia antykomunistycznego na Żywiecczyźnie i w Beskidach, po II wojnie światowej.

W ramach wspomnianych obchodów, w najbliższy poniedziałek ma odbyć się w Żywcu spotkanie z Zastępcą Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztofem Szwagrzykiem.
Profesor, wygłosi tam wykład pt. „Polska szuka bohaterów”. Ma on być poświęcony poszukiwaniom miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego w Polsce i na Kresach Wschodnich. W czasie ubiegłorocznej wizyty na Żywiecczyźnie, prof. Szwagrzyk opowiadał o efektach prac poszukiwawczych szczątków żołnierzy „Bartka” w pobliżu Starego Grodkowa na Opolszczyźnie. Wyraził wtedy nadzieję, że być może już w tym roku, uda się podać pierwsze nazwiska odnalezionych ofiar.

Posłuchaj

O tym, czy udało się ustalić nowe fakty dotyczące m.in. żołnierzy „Bartka” zainteresowani będą mogli usłyszeć w poniedziałek. Żywieckie Starostwo Powiatowe, które jest organizatorem spotkania, zaprasza na godz. 13.00 do sali koncertowej Samorządowej Szkoły Muzycznej w Żywcu.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: