Tydzień PCKMagda FritzMagda Fritz

Tydzień PCK

Na dofinansowanie wypoczynku letniego dla dzieci kwestuje Polski Czerwony Krzyż w Bielsku-Białej. Na ulicach miasta pojawiła się młodzież z puszkami, kwestować będą także honorowi dawcy krwi. To w ramach Tygodnia PCK, który właśnie się rozpoczął. "Co roku w naszych półkoloniach bierze udział co najmniej setka najuboższych dzieci w mieście"- mówi Stanisław Biłka. Kwesta PCK potrwa przez cały tydzień. To nie wszystko. Podczas obchodów Tygodnia Polskiego Czerwonego Krzyża PCK będą jeszcze: konkurs wiedzy o międzynarodowym prawie humanitarnym, wystartuje kolejna edycja zbiórki "Góra grosza" oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. W tym roku mija 90. rocznica powstania szkolnych kół PCK w Polsce.
Był m.in. wypadek samochodowy, złamanie, topielec oraz resuscytacja na fantomie. Na ulicach Bielska-Białej rozegrano w sobotę 19. Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Rywalizowało 13 szkolnych drużyn ratowniczych z powiatu bielskiego. Organizatorzy przygotowali 7 stacji, na których uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz historii PCK. Najlepsza okazała się drużyna z LO im. Marii Curie-Skłodowskiej z Czechowic-Dziedzic. Zwycięzcy będą reprezentować bielski rejon na zawodach w Katowicach. Drugie miejsce zajęła drużyna z LO Zgromadzenia Córek Bożej Miłości z Bielska-Białej, a trzecie- uczniowie bielskiego LO im. S. Żeromskiego. Tak rozpoczęto w Bielsku-Białej obchody Tygodnia Polskiego Czerwonego Krzyża.
Międzynarodowy Dzień Czerwonego Krzyża jest obchodzony 8 maja w rocznicę urodzin Szwajcara Henri'ego Dunanta (1828 r.), założyciela organizacji.

Posłuchaj audycji:Zobacz inne wiadomości tego autora: