SMOG. Współpraca gminy i spółek
Magda FritzMagda Fritz

SMOG. Współpraca gminy i spółek

"Bez dobrej woli mieszkańców niewiele możemy. Trwają rozmowy z nimi"- mówi Józef Niedokos, prezes bielskiej Thermy.

26 budynków na bielskiej Starówce ma zostać podłączonych do sieci ciepłowniczej. To na początek.
W urzędzie miejskim w Bielsku-Białej podpisano List intencyjny w sprawie współpracy w zakresie poprawy jakości powietrza w mieście. To kontynuacja wspólnych działań bielskiej gminy, bielskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Therma i katowickiej spółki Tauron Ciepło.

"Już 10 lat temu podpisaliśmy porozumienie, w wyniku którego wybudowano w mieście nowoczesną elektrociepłownię. Nadal będziemy walczyć z przyczynami, a nie ze skutkami SMOGu"- mówi Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej. Główne źródła zanieczyszczenia powietrza, to to czym (śmieci, flot, muł) oraz w czym palimy (stare węglowe piece).

Celem współpracy jest podłączenie ciepła systemowego do centrum miasta.
"Therma deklaruje  wykonanie na swój koszt przyłącza i węzła cieplnego. Problemem są instalacje wewnętrzne, które bardzo dużo kosztują. Tutaj jest rola urzędu miejskiego i środków, które mają zostać uruchomione"- mówi Józef Niedokos, prezes bielskiego przedsiębiorstwa. Aby wykonać podłączenie kamienicy konieczna jest zgoda wszystkich mieszkańców. Na 26 budynków jest na razie zgoda lokatorów... jednego! Jak duże koszty poniesie mieszkaniec, tego jeszcze nie wiadomo. Będzie to zależało od środków, które uda się pozyskać z zewnątrz.

Jacek Krywult, prezydent miasta mówi o nowych możliwościach w pozyskaniu środków zewnętrznych. "Są zmiany w programie operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Beneficjentami mogą być naprawdę wszyscy, czyli wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, porozumienia wspólnot oraz samorządy. Zakres rzeczowy, to kompleksowa głęboka modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych. Jest wreszcie szansa, żeby centrum miasta podłączyć do sieci Thermy"- mówi gospodarz miasta. Taki program bielska gmina opracowała już kilka lat temu, ale przeszkodą były finanse.

"Jesteśmy na to przygotowani"
- mówi o celu współpracy 3 podmiotów, które podpisały dzisiaj List intencyjny Włodzimierz Hereźniak, wiceprezes zarządu Tauronu Ciepło. POSŁUCHAJCIE. 

Szacowany koszt podłączenia 26 budynków do sieci ciepłowniczej to ok. 5 mln zł. Takich kamienic jest na Starówce ok. 260. Do sieci mogą zostać podłączone także budynki na obrzeżach miasta, znajdujące się blisko sieci ciepłowniczej.

"Czekamy na wsparcie rządzących i legislacyjne uwarunkowania dotyczące kotłów i paliwa stałego. Bez tego odniosą niewielki skutek"
- mówi prezydent Krywult. Chodzi o zakaz handlu najgorszymi rodzajami paliw, takimi jak: flot i muł oraz uwarunkowania dotyczące klasy pieców, które mogą być instalowane.

ZDJĘCIE główne- prezydent Jacek Krywult, jako Ambasador Klimatu. To akcja bielskiej gminy z 2011 r.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: