Skutki likwidacji gimnazjów. Stracą pracęMagda FritzMagda Fritz

Skutki likwidacji gimnazjów. Stracą pracę

Władze Żywca poinformowały o ruchach w miejskiej oświacie, wymuszonych przez reformę.

Ok. 40 nauczycieli gimnazjów w Żywcu, wbrew zapowiedziom minister edukacji straci pracę. "To nieuniknione"- mówi Antoni Szlagor, burmistrz miasta który po podpisaniu reformy edukacji przez prezydenta RP Andrzeja Dudę przedstawił plan zmian w żywieckiej oświacie nie zostawiając na rządzących- rządzie, parlamentarzystach i prezydencie suchej nitki. To już pewne- gimnazja zostaną zlikwidowane, od września wraca 8-klasowa szkoła podstawowa.
"Do oświaty do wynagrodzeń dokładamy z budżetu miasta tyle, ile dostajemy subwencji- ok. 19 mln zł. Wszystkie inwestycje, remonty, koszty utrzymania są po naszej stronie. Fajnie się grzebie komuś w kieszeni... To nie jest tak, że likwidujemy "tylko" gimnazja. Rykoszetem uderzamy we wszystkich: w dzieci, rodziców, zmieniają się obwody, musimy przenosić szkoły, pewne obiekty łączyć, pewne przenosić, żeby z tego wybrnąć"- mówi samorządowiec.
W Żywcu są trzy gimnazja. W dzielnicy Sporysz, gimnazjum zostanie włączone do szkoły podstawowej nr 3. Dyrektor tej szkoły zostanie z-cą dyrektora podstawówki. Część nauczycieli straci pracę. W nowoczesnym budynku gimnazjum nr 2 przy ul. Zielonej zostanie utworzona szkoła podstawowa, będą zmiany w granicach obwodów. Burmistrz Szlagor mówi o planach wobec gimnazjum w Zabłociu. POSŁUCHAJCIE. 
W budynku podstawówki w Podlesiu będzie działać szkoła podstawówka Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: