Odszedł Bohdan Smoleń

Odszedł Bohdan Smoleń

Nie żyje Bohdan Smoleń, legenda polskiej sceny kabaretowej. Satyryk odszedł dziś po długiej i ciężkiej chorobie. Bohdan Smoleń urodził się 9 czerwca 1947 roku w Bielsku. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Bielsku-Białej. Absolwent Wydziału Zootechniki krakowskiej Akademii Rolnej (dziś Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja). W czasach studenckich był jednym z założycieli kabaretu "Pod Budą". W 1978 roku rozpoczął współpracę z Zenonem Laskowikiem. Dzięki występom w kabarecie "Tey" stał się jednym z najpopularniejszych polskich kabareciarzy. Kabaret rozpadł się w 1988 roku.
W tym samym roku Bohdan Smoleń musiał zmierzyć się z rodzinną tragedią. Powiesił się jeden z jego trzech synów. W niecały rok od tego zdarzenia samobójstwo popełniła również jego żona. Po tych wydarzeniach artysta na dłuższy czas wycofał się z życia publicznego i popadł w depresję.
W 1999 roku zaczął grać rolę listonosza "Edzia" w serialu "Świat według Kiepskich". Z biegiem lat Bohdan Smoleń coraz wyraźniej podupadał na zdrowiu. W 2007 roku założył fundację pod nazwą "Fundacja Stworzenia Pana Smolenia", zajmującą się hipoterapią dla dzieci.
W 2009 roku odebrał Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" z rąk ministra kultury. Za swoją działalność charytatywną otrzymał również Order Ecce Homo i "Gwiazdę Dobroczynności".
- Był taki sam na scenie jak i w życiu prywatnym: serdeczny, ciepły, nie robił z siebie gwiazdy - wspomina artystę Piotr Skucha, jeden z założycieli Kabaretu Długi (posłuchaj)...
Aktor ostatnie dni życia spędził w szpitalu. Przeszedł poważną infekcję, przez którą pojawiły się u niego problemy z oddychaniem. Wyczerpanemu przez inne przebyte choroby organizmowi nie udało się przezwyciężyć zagrożenia. Bohdan Smoleń miał 69 lat.
Foto: Wikipedia

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: