Bielska uczelnia wyprodukuje... styropian!Magda FritzMagda Fritz

Bielska uczelnia wyprodukuje... styropian!

"Stworzymy linię technologiczną, którą odsprzedamy albo udostępnimy na licencji zainteresowanej firmie"- mówi nasz gość.

Przemysłowa produkcja grafenu zostanie uruchomiona na bielskiej uczelni. To ogromny sukces naukowców z Instytutu Inżynierii Tekstyliów i Materiałów Polimerowych Akademii Techniczno- Humanistycznej.
Spokojnie, uczelnia nie zamieni się w zakład produkcyjny. "Grafen to odpowiednio poukładane atomy węgla. Ma on niezwykle ciekawe właściwości, nazywany jest materiałem XXI w."- mówi prof. Jarosław Janicki, rektor Akademii. POSŁUCHAJCIE.
Uczelnia pozyskała ponad 3,5 mln zł w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Pieniądze "pójdą" na badania, a następnie wdrożenie do produkcji materiałów o zwiększonej termoizolacyjności. Pozwoli to na uruchomienie produkcji grafenu płatkowego o najwyżej jakości na skalę przemysłową, a następnie wprowadzenie go do styropianu, który będzie produkowany przez jedną z bielskich firm.
Opracowana produkcja "styropianu grafenowego" będzie pierwszym i największym w Polsce wdrożeniem technologii grafenowych, a bielska ATH w krótkim czasie stanie się wiodącym producentem grafenu.
CAŁĄ ROZMOWĘ Z NASZYM GOŚCIEM ZNAJDZIECIE W ZAKŁADCE- gość dnia.
foto: jedno z laboratoriów ATH na bielskich Błoniach

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: