Remontują zbiornik w WapienicyMagda FritzMagda Fritz

Remontują zbiornik w Wapienicy

Takiej inwestycji jeszcze na zbiorniku w bielskiej Wapienicy nie było.Pod koniec miesiąca ruszy remont obiektu, polegający na usunięciu osadów dennych.

„Chcemy wywieźć część kamieni i mułu, naniesionych przez 85 lat funkcjonowania obiektu i przywrócić mu pierwotną pojemność"
- mówi Piotr Dudek, prezes spółki wodociągowej „AQUA”.

Zbiornik zabezpiecza ok. 30 proc. rocznego zapotrzebowania na wodę mieszkańców Bielska-Białej i sąsiednich miejscowości. Dlaczego jest tak ważny? Posłuchajcie. 

Inwestycja potrwa przez 3 lata, ale będzie prowadzona tylko jesienią- od września do listopada. Jest to związane z ochroną środowiska, m.in. z okresem lęgowym ptaków. Osad będzie wybierany głównie z południowo-wschodniej części zbiornika (na zdjęciu). Spółka szacuje, że uda się usunąć ok. 250 m sześć. tysięcy materiału. 

W zawiązku z remontem nie będzie zamykanych tras dla turystów, ale spacerowicze będą musieli uważać. "To jest droga technologiczna Lasów Państwowych, jak i nasza. Będzie w kolizji z terenem spacerów. Dziennie będzie musiało wyjechać tędy ok. 60 ciężarówek z gruzem"- mówi Dudek. 

Całą rozmowę na ten temat znajdziecie w zakładce Audycje/ Gość Radia BIELSKO. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: