Przytulia - nowa atakcja turystyczna regionuAgnieszka PłoskonkaAgnieszka Płoskonka

Przytulia - nowa atakcja turystyczna regionu

Już wkrótce na Śląsku Cieszyńskim pojawi się nowa atrakcja turystyczna. W budynku Starego Kina w Brennej powstanie muzeum ziół rosnących w Beskidach. W przyszłym tygodniu zostanie wybrany wykonawca, a początkiem marca mają rozpocząć się prace budowlane.
-Duża inwestycja i ciekawe miejsce na mapie Polski. Prawdopodobnie pierwsze w kraju muzeum ziół. Planujemy wyremontować 100-letnią chatę, która kiedyś, przed wojną, była ośrodkiem kultury, jednym z pierwszych na Śląsku Cieszyńskim. W tym budynku chcemy zrobić Beskidzki Dom Zielin - Przytulia, taką nazwę będzie to miejsce nosiło.
Katarzyna Macura, dyrektor Ośrodka Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna wyjaśnia, że przytulia to zioło, które dawniej ludzie nosili przy sobie, żeby odpędzić złe moce. Muzeum będzie prezentowało bogactwo przyrodnicze regionu, ale też historię, lokalne tradycje i obrzędy, a nieraz i praktyki magiczne. Co jeszcze jest w planach? Posłuchajcie!
Drewniany budynek zachowa swój kształt, wymienione zostanie poszycie dachu. Ściany zewnętrzne nie będą zmieniane, zaś wokół obiektu powstanie herbarium. Na to co znajdzie się w środku po części będą mieli wpływ także mieszkańcy, których pomoc jest mile widziana. Przydatne będą pamiątki np. palmy wielkanocne, zielniki czy wianki, stare zdjęcia, przepisy, ale też informacje na temat dawnego ziołolecznictwa.
Beskidzki Dom Ziół powstanie w ramach unijnego polsko-czeskiego projektu „Beskid Śląski - wspólne dziedzictwo”.
Otwarcie tego nietypowego muzeum zaplanowano na marzec przyszłego roku.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: