Powstanie park rozrywki, jak z... bajki!Magda FritzMagda Fritz

Powstanie park rozrywki, jak z... bajki!

Centrum Bajki i Animacji, które powstaje przy Bielskim Studiu Filmów Rysunkowych zaprojektuje znana pracownia architektoniczna, która współtworzyła Muzeum Powstania Warszawskiego, najczęściej odwiedzaną instytucją kulturalną w Polsce!

W siedzibie Stowarzyszenia Architektów RP w Katowicach odbyło się ogłoszenie wyników konkursu na projekt placówki.
Zadanie nie było łatwe, bo chodziło o stworzenie budynku i zaprojektowanie wnętrza, a więc zaproponowanie stałej ekspozycji. Jury uznało, że najlepszą pracę przygotowali Nizio Design International i spółka MWE z Warszawy. W uzasadnieniu czytamy, że nagrodę przyznano "za trafne rozwiązanie urbanistyczno-architektoniczne, w szczególności za: artykulację narożnika przestrzeni miejskiej z wyraźnie zdefiniowaną strefą wejściową, za stworzenie wewnętrznego dziedzińca płynnie przechodzącego w zielone tereny rekreacyjne oraz dobranie odpowiednich proporcji i skali nowej zabudowy w stosunku do historycznej".
„Zwycięska praca jednocześnie eksponuje obie bryły- zarówno historyczną, jak i współczesną. Przez podniesienie narożnika bryły stwarza się nowa jakość w przestrzeni miejskiej"- uważa Piotr Kubańda, Miejski Konserwator Zabytków w Bielsku-Białej, a jednocześnie członek komisji konkursowej.
POSŁUCHAJCIE Andrzeja Orzechowskiego, dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. 
Zwycięska firma to jedna z najbardziej znanych polskich pracowni architektonicznych. Nizio Design International ma w swoim portfolio takie prestiżowe realizacje, jak projekt i wykonanie wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz projekt rewitalizacji Starej Kopalni „Julia” w Wałbrzychu na cele kulturalno-dydaktyczne.
Niebawem w Studiu Filmów Rysunkowych odbędzie się wystawa prac konkursowych oraz dyskusja pokonkursowa.

 


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: