Gang handlarzy bronią rozbity

Gang handlarzy bronią rozbity

Funkcjonariusze śląskiego Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili grupę przestępczą zajmującą się się m.in. handlem bronią. Sukces był możliwy dzięki współpracy z funkcjonariuszami ze Słowacji, Niemiec i Holandii. Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 10 osób - w tym dwóch obywateli Holandii - i  zarekwirowali 340 sztuk broni. Według ustaleń śledczych szajka mogła wprowadzić na rynek 1500 egzemplarzy broni. Zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia.
Jeden z szefów grupy Piotr W.  od znajomego gangstera z Czech nauczył się jak broń pozbawioną cech użytkowych przerobić na ostrą. Przepisy obowiązujące na Słowacji pozwalają kupić tam legalnie broń, która została pozbawiona właśnie takich cech użytkowych. W myśl polskich przepisów trzeba jednak mieć na nią pozwolenie.
Gangsterzy kupowali ją na Słowacji na podstawie skradzionych dokumentów i przemycali do Polski. Tu przerabiano ją znowu na broń ostrą i wywożono za granicę m.in do Holandii.
Drugim wątkiem sprawy było ustalenie obywateli Polski, którzy kupili nielegalną broń, m.in. przez internet. W maju 2016 roku w całym kraju policjanci CBŚP przeszukali 81 miejsc. U 43 osób znaleźli 100 sztuk broni palnej, ponad 17 000 sztuk amunicji różnego kalibru, granat F1 i 3 wiatrówki wymagające posiadania pozwolenia.
13 osób usłyszało zarzuty nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji, za co grozi do 8 lat pozbawienia wolności.
Policjanci ostrzegają: broń pozbawiona niektórych cech użytkowych, którą można legalnie kupić na Słowacji, w myśl polskich przepisów ustawy o broni i amunicji stanowi broń palną. Na jej posiadanie wymagane jest stosowne pozwolenie.

Foto: Centralne Biuro Śledcze PolicjiZobacz inne wiadomości tego autora: