Duży wybór w Noc Muzeów!Agnieszka PłoskonkaAgnieszka Płoskonka

Duży wybór w Noc Muzeów!

Już jutro jedyna taka noc w roku, kiedy muzea otwierają swoje drzwi dla tłumów głodnych kulturalnych atrakcji mieszkańców.
Formuła Nocy Muzeów od lat pozostaje niezmienna, uczestnicy w ciągu kilku wieczornych godzin zwiedzają różne instytucje i placówki, które często przygotowują z tej okazji coś specjalnego. W naszym regionie w akcję zaangażowały się zarówno te duże ośrodki jak Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, gdzie odbędzie się „Sensacyjna noc w zamku na wzgórzu” z grą tropem zamkowych tajemnic, jak i te mniejsze - na przykład Muzeum Motoryzacji. 

-Muzeum jest już przygotowane na przyjęcie widzów podziwiających nasze piękne samochody od lat 30. do 80. A na zewnątrz jeśli będzie ładna pogoda, to są dwa tramwaje wystawione, samochód kempingowy z lat 60. Może to miejsce nie jest ładne, jest trochę zaniedbane, ale jak otworzymy bramę to jest takie „wow”. Te auta szczerzą się radośnie, że ktoś chce je obejrzeć, reflektory błyszczą w świetle lamp. - Jak dodał Jacek Balicki z Automobilklubu Beskidzkiego tego wieczoru będzie miał premierę Chrysler Six z 1932 roku ze specjalnym dodatkowym siedzeniem… dla teściowej. Posłuchajcie!
 
Zaś w ramach Cieszyńskiej Nocy Muzeów mieszkańcy będą mogli zwiedzić ponad 20 obiektów, wśród nich Zamek Cieszyn, Teatr Cieszyński, Państwową Szkołę Muzyczną czy Dom Narodowy.

Bogatą ofertę przygotowały też okoliczne gminy, m.in. Skoczów, który zaprasza na wystawy, koncerty i odkrywanie zakamarków muzeów, czy Hażlach, mimo że muzeum nie ma. Co więc będzie można tam zobaczyć? Jak wyjaśnia Hanna Blokesz-Bacza, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, zwiedzania będzie sporo. Posłuchajcie!
 
Start w pałacu hrabiny Gabrieli Thun und Hohenstein w Kończycach Wielkich. Niedaleko przy kilkusetletnich dębach będzie można usłyszeć lokalne legendy, a na folwarku swoją historię zaprezentują strażacy z OSP Kończyce Wielkie.
 
Wiele będzie się działo jutro pod osłoną nocy w Pszczynie. W Noc Muzeów odwiedzający o nietypowej porze będą mogli zajrzeć w dziewięć miejsc m.in. do Muzeum Zamkowego, Skansenu, Muzeum Prasy Śląskiej, piwnic Urzędu Miejskiego czy bażantarni. Ciekawostką są na pewno podziemia ratusza, w których jakiś czas temu zupełnie przypadkiem odkryto schron. Pochodzi sprzed I wojny światowej i mógłby pomieścić kilkadziesiąt osób. Po raz pierwszy będzie go można zwiedzić w najbliższy weekend. Dodatkowo zostaną tam zaprezentowane wyjątkowe fotografie. Posłuchajcie burmistrza miasta Dariusza Skrobola.

Niespodzianki przygotowano także w Muzeum Regionalnym Goczałkowic-Zdroju. Tam odwiedzający będą mogli m.in. wybrać się na przejażdżkę bryczką czy obejrzeć wystawę zabytkowych pojazdów.

Izba Regionalna i Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach proponują mobilną wersję Nocy Muzeów. Chętnych zabiorą w podróż po kilku czechowickich obiektach, gdzie będzie można spotkać na przykład Stanisława Janickiego, znanego dziennikarza i krytyka filmowego, zobaczyć wystawę fotografii, obejrzeć spektakle czy teatr ognia.

Ci którzy czekają na program żywieckich atrakcji, będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Tam Noc Muzeów odbędzie się tydzień później podczas Dni Samorządu Terytorialnego.

W tę szczególną noc większość organizatorów proponuje wstęp darmowy lub za symboliczną opłatą.

 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2

Nagranie 3Zobacz inne wiadomości tego autora: