Bielszczanie dla Aleppo
Magda FritzMagda Fritz

Bielszczanie dla Aleppo

Była projekcja filmu, koncerty, pokazy pierwszej pomocy i wiele innych wydarzeń towarzyszących.W kinie "Studio" można było zobaczyć film "Z domu" Szymona J. Wróbla. To dokument przybliżający historię Aktion Saybusch, czyli jednej z największych akcji wysiedleńczych w historii II wojny światowej. Kierował nią Erich von dem Bach-Zelewski, odpowiedzialny później za tłumienie Powstania Warszawskiego. Operacja ta przeprowadzona była przez wojska niemieckie i hitlerowską policję w czasie okupacji Polski. Akcja polegała na wysiedleniu od 20 do 50 tys. mieszkańców powiatu żywieckiego na tereny Generalnego Gubernatorstwa i wprowadzeniu na ich miejsce osadników niemieckich.

Potem główne wydarzenia odbywały się na rynku na Starówce.
Na scenie wystąpili m.in.: Psio Crew, Black Bee, RadioVidmo, Moanaa i Duże Pe. Sporo działo się wokół sceny. Wszyscy artyści i instytucje, które uatrakcyjniły sobotnie popołudnie zrobiły to non profit. Jeśli ktoś chciał mógł wrzucić datek do puszki na rzecz Polskiej Organizacji Humanitarnej, która pomaga ludności cywilnej w targanej wojną Syrii. Mówią Maciej Kamer Szymonowicz, Mikołaj Stachura i Katarzyna Katka Dyga-Szymonowicz z Psio Crew. POSŁUCHAJCIE. 

Akcję pomocową zorganizowała grupka mieszkańców Bielska-Białej. Organizatorem koncertów był Podbeskidzki Przegląd Muzyczny, a scenę i nagłośnienie dało miasto. "
Bielszczanie dla Aleppo", oprócz wsparcia Polskiej Akcji Humanitarnej zbiera podpisy pod petycją do rady miejskiej, aby Bielsko-Białą przyjęło rodzinę z Aleppo. "Myślę, że wielu radnych przyjmie tę inicjatywę ze zrozumieniem"- mówi Jarosław Klimaszewski, przewodniczący rady miejskiej. Przypomniał, że już kilka miast podjęło taką inicjatywę, ale problemy są na szczeblu ministerialnym. "Mamy doświadczenie w pomaganiu, bo przecież przyjęliśmy rodzinę z Kazachstanu. To jednak są inne prostsze procedury, ponieważ dotyczą Polaków"- dodaje Klimaszewski.

Psio Crew po raz pierwszy zaprezentowało wczoraj nowy utwór o wymowie antywojennej. To góralski tekst, który opowiada o tym, jak w czasie zaborów werbowano Polaków do wojska.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: