Z Egiptu na wykład z czechowickimi uczniamiMagda FritzMagda Fritz

Z Egiptu na wykład z czechowickimi uczniami

Dziennikarze z Syrii i Egiptu gościli w czechowickim liceum im. M. Skłodowskiej-Curie. To goście dnia seminaryjnego, organizowanego od ponad 20 lat w tej szkole.
Raz w roku uczniowie, zamiast lekcji mają do wyboru spotkania z ciekawymi ludźmi, mogą zobaczyć tez film, tym razem- zaproponowano młodzieży obraz "Wałęsa, człowiek z nadziei". Mówi Jan Bieroński, dyrektor czechowickiego liceum. "Na początku idea była taka, żeby do tej spokojnej codzienności szkolnej lekcyjnej trzeba wprowadzić coś, żeby szkolną łódką trochę pokołysać. Stworzyć możliwość spotkania z czymś, z czym się na lekcji nie spotkają- czy to w postacie tematu, czy gości"- mówi dyrektor LO.
Karim El Shenaoui twórca filmów dokumentalnych i wykładowca z Egiptu, podobnie jak syryjska dziennikarka Rima Marrouch przyjechali do Polski na jeden wykład. Karim mówił uczniom o internetowej telewizji, którą tworzy w swoim kraju. To pierwsza jego wizyta w Polsce i pierwsze takie spotkanie z młodzieżą nieakademicką. Przyznaje, że to nowe i bardzo ciekawe doświadczenie dla niego. 
"Kiedy zacząłem podróżować, odwiedzałem duże miasta, takie jak Paryż, czy Barcelona. Zdałem sobie jednak sprawę, że tak nie można poznać prawdziwego oblicza kraju. Teraz możecie mnie spotkać na seminarium filmowym w niemieckim Karlsruhe, czy tutaj. Poza tym uwielbiam Chopina, jednym z moich ulubionych reżyserów jest Roman Polański. Bardzo chciałem tu kiedyś przyjechać"- mówi dziennikarz.
Wielu gości dnia seminaryjnego, to absolwenci czechowickiej szkoły. W przeszłości byli to m. in. bp Kazimierz Nycz, Jacek Łaszczok (przed wielką karierą jako Stachursky), czy prof. Piotr Dyczek z Uniwersytetu Warszawskiego.
Goście z Egiptu i Syrii przyjechali do Czechowic- Dziedzic dzięki Fundacji im. Anny Lindh, z którą od wielu lat współpracuje szkoła. Fundacja opłaciła podróż i pobyt dziennikarzy w Polsce. 

Posłuchaj audycji:Zobacz inne wiadomości tego autora: