Walka o przetrwanieMagda FritzMagda Fritz

Walka o przetrwanie

Pomagają bocianiej parze przetrwać trudne początki. Pod gniazdo w Międzyrzeczu Dolnym podjechał wóz strażacki. Co jedzą bociany?!Życie ptaków i ich walkę o przetrwanie w gnieździe, umieszczonym na słupie energetycznym można oglądać w internecie. Jest ono objęte realizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzeca oraz OSP Międzyrzecze Górne projektem internetowej obserwacji ptaków.
Bociania para pojawiła się w Międzyrzeczu w czwartek tydzień temu. Mieszkańcy z niepokojem obserwowali ich walkę ze śnieżycami i wiatrem. „Kiedy pogoda poprawiła się, pojawił się problem z pokarmem"- mówi Leszek Mroczko ze Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza. Dodaje, że bocian biały potrzebuje w zimie minimum pół kilograma pokarmu dziennie. Postanowiono działać. Grupa ornitologiczna stowarzyszenia skonsultowała się  z Leśnym Pogotowiem dla Dziko Żyjących Zwierząt w Mikołowie. Zjednoczono siły- pomógł wójt gminy i strażacy z Wapienicy. W zorganizowanie pokarmu włączyła się jedna z lokalnych firm. Strażacy podjechali pod gniazdo i za pomocą zwyżki dostarczyli ptakom pokarm- świeże małe ryby i drobiowe serca. Jak informuje Leszek Mroczko, w sumie ok. 4 kg, co wystarczy ptakom przez kilka dni. "Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli. Mamy nadzieję, że mimo tak trudnego początku sezonu boćki przetrwają i doczekają się potomstwa"- dodaje gminny radny.
Jak informują nasi słuchacze, strażacy pomogli także bocianom w Pietrzykowicach. „Nasi dzielni strażacy dokarmili wczoraj ptaki przy ul. Żywieckiej. O dziwo, wszyscy kierowcy oczekujący na przejazd byli wyrozumiali”- napisała do nas pani Teresa.

Foto: miedzyrzecze.org.pl

Posłuchaj audycji:Zobacz inne wiadomości tego autora: