Oświadczenie o ubezpieczeniuMagda FritzMagda Fritz

Oświadczenie o ubezpieczeniu

Oświadczenie o ubezpieczeniu zdrowotnym będą musieli od poniedziałku pisać pacjenci, którzy przyjdą do lekarza. Tak stanowi komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia. Przypomnijmy, według zmienionych przepisów od stycznia to lekarz ma sprawdzać, czy pacjent jest ubezpieczony.
"W woj. śląskim jesteśmy w dość dobrej sytuacji, ponieważ posiadamy karty ubezpieczenia. One faktycznie nie stanowią w pełni tak naprawdę dokumentu ubezpieczenia, ale są one honorowane. Zgodnie z komunikatem, lekarz powinien przyjmować oświadczenie pacjenta o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego. Powinno ono zawierać dane pacjenta, jego pesel oraz informacje o instytucji, która go zgłosiła czyli o pracodawcy"- mówi dr Zyta Kaźmierczak- Zagórska, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Beskidzkiej Izby Lekarskiej.
Czy lekarze, w ramach protestu będą przybijać na receptach pieczątkę "Refundacja leku do decyzji NFZ"? Takie recepty byłyby w 100 procentach odpłatne. "Trudno dzisiaj jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć"- mówi nasz gość. Przypomnijmy, od stycznia lekarze mają na recepcie określać wysokość refundacji każdego leku, według aktualnych list leków. Za każdą pomyłkę będą odpowiadać finansowo. To, zdaniem lekarzy, robienie z nich urzędników. "Chcemy mieć więcej czasu na leczenie pacjenta. Pacjent w gabinecie u specjalisty, według NFZ ma przebywać ok. 15 minut. Jeśli ja poświęcę na wypisywanie recepty 5, 7 minut, to zostanie mi mniej czasu na zajęcie się samym pacjentem"- mówi dr Klaudiusz Komor z Beskidzkiej Izby Lekarskiej.
Innym problemem jest lista leków refundowanych, która ma obowiązywać od poniedziałku. Protestują przeciwko niej sami pacjenci.

Posłuchaj audycji:Zobacz inne wiadomości tego autora: