Śmietnik na środku dziedzińca zamku?Magda FritzMagda Fritz

Temat tygodnia

Śmietnik na środku dziedzińca Zamku?

Kontrowersje wokół planów zagospodarowania dziedzińca przy Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej. Obiekt, w którym mieści się Muzeum Historyczne jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

"Z wizualizacji projektu wynika, że planuje się wybrukowanie tego terenu i budowę na środku placu kontenerów na śmieci. Taki projekt budzi kontrowersje, stąd moje pytanie o stanowisko miasta w tej sprawie- czy ta wizja jest monitorowana"- mówiła Małgorzata Zarębska, bielska radna na sesji rady miejskiej. Radna pytała, czy władze miasta zamierzają zabrać głos w tej sprawie. "To jedno z reprezentacyjnych miejsc w Bielsku"- mówi Małgorzata Zarębska.
 
"Mówienie, że na środku placu będzie stał kontener na śmieci jest kompletnym nieporozumieniem"- mówi Wojciech Glądys, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego. Remont dziedzińca zewnętrznego jest częścią większej inwestycji, która zakłada modernizację całego otoczenia Zamku- począwszy od zdegradowanego muru oporowego przez taras od strony teatru, ulicę wychodzącą od pl. Chrobrego i mały trawnik. Wojciech Glądys mówi, że śmietnik ma pełnić także rolę reklamową. "Nie będzie w nim odpadów organicznych, tzw. mokrych". POSŁUCHAJCIE.
 
Jak mówi dyrektor muzeum, problem z umiejscowieniem śmietnika pojawił się po zadaszeniu dziedzińca wewnętrznego zamku, gdzie dotychczas stały kubły. "Nie ma innego miejsca, niż dziedziniec zewnętrzny"- przekonuje dyrektor.

Autorami projektu budowlanego rewitalizacji otoczenia Zamku książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej jest bielska pracownia Gronner & Rączka Architekci. Odżegnuje się ona jednak od kontrowersyjnej konstrukcji.

„Projekt budowlany został wykonany zgodnie z wytycznymi inwestora: Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej na podstawie uzgodnionej i zaakceptowanej koncepcji. Zakres naszego opracowania projektu nie obejmował tego obiektu”- czytamy w stanowisku przesłanym do naszej redakcji. Słup ogłoszeniowy, połączony z miejscem gromadzenia odpadów ma pozwolenie na budowę z 2015 r. , został on zaprojektowany przez inną pracownię. „Obiekt został uwzględniony przez nasze biuro w wizualizacji placu”- czytamy w piśmie, które w tej sprawie odsyła do dyrekcji muzeum.

STANOWISKO pracowni Gronner&Rączka Architekci:
Jesteśmy autorami projektu budowlanego rewitalizacji otoczenia Zamku książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej.Projekt budowlany został wykonany zgodnie z wytycznymi inwestora: Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej na podstawie uzgodnionej i zaakceptowanej koncepcji.
Zakres naszego opracowania projektu nie obejmował terenu związanego z elementem  przestrzennym placu pełniącego funkcję  "słupa ogłoszeniowego" i miejsca gromadzenia odpadów - inwestycja uzyskała decyzję pozwolenia  na budowę w 2015 roku na podstawie projektu budowlanego opracowanego przez inne biuro projektowe - projektowany obiekt został uwzględniony przez nasze biuro w wizualizacji placu. Pytania dotyczące projektowanej inwestycji należy kierować do inwestora: dyrektor Iwona Purzycka,Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej.
foto: wizualizacje Gronner&Rączka Architekci

CZY PODOBA WAM SIĘ NOWE OBLICZE DZIEDZIŃCA ZAMKOWEGO?



Posłuchaj audycji:

Nagranie 1