Park nie dla samochodów!Magda FritzMagda Fritz

Temat tygodnia

Park nie dla samochodów!

Chodzi o problem rozjeżdżania zielonego terenu w okolicy pomnika Adama Mickiewicza.

<br>
Z Parku Włókniarzy w Bielsku-Białej znikną samochody, być może pojawią się tam kamery miejskiego monitoringu.

Chodzi o problem rozjeżdżania zielonego terenu w okolicy pomnika Adama Mickiewicza. Od dawna mówią o tym rada osiedla Bielsko Południe, na ostatniej sesji rady miejskiej była w tej sprawie interpelacja radnej Małgorzaty Zarębskiej. „W chwili obecnej wykonywany jest projekt rewitalizacji parku. Jeśli nie zostanie rozwiązany problem samochodów po nim się poruszających, to remont nie ma kompletnie sensu”- mówiła radna.
W urzędzie miejskim wiedzą o problemie. Jak mówił na sesji prezydent miasta Jacek Krywult w związku z tym jakiś czas temu zmieniono w okolicy Parku Włókniarzy oznakowanie. Przyznał jednak, że kierowcy nadal łamią przepisy, ale ma nadzieję, że to kwestia przyzwyczajenia do nowych znaków i wkrótce sytuacja się zmieni. Podkreślił, że park nie jest dla samochodów. „Park Włókniarzy jest pod stałą kontrolą straży miejskiej, dziennie jest tam nakładanych kilka kilkanaście mandatów”- mówił gospodarz Bielska-Białej. Od początku roku do końca czerwca straż miejska interweniowała w tej zielonej okolicy ponad 430 razy. Nałożono 223 mandaty, ponad 200 osób pouczono, skierowano też jeden wniosek o ukaranie do sądu. Straż miejska ma rozważyć możliwość założenia w parku kamer monitoringu, ale decyzji w tej sprawie nie ma.
Wszystko w związku z brakiem miejsc postojowych w okolicy. Kierowcy łamią zakaz wjazdu i parkują na alejce na tyłach urzędu pracy i pozostałych instytucji, które mają tu siedziby. W rozjeżdżaniu zieleni mają im przeszkodzić słupki, które zostały tam zamontowane.
Bielskie władze w ramach rewitalizacji chcą w tym miejscu stworzyć park doświadczeń dla najmłodszych. Jak mówi Adam Grzywacz, naczelnik wydziału gospodarki miejskiej urzędu miejskiego w Bielsku-Białej trwają prace nad projektem. Pomysł jest taki, aby tzw. park doświadczeń składał się z 3 części, z których każda oddziaływałaby na inny zmysł dziecka. Istniejący plac zabaw ma zostać rozbudowany i ogrodzony, pojawią się też elementy dla starszych dzieci, takie jak równoważnie, czy zjeżdżalnie. Co ciekawe, plan zakłada też udostępnienie mieszkańcom rzeki Biała. W parku ma się pojawić pomost z leżakami. Renowacji ma zostać poddany teren przy samym pomniku. Przebudowa tego miejsca jest możliwa najszybciej w przyszłym roku. To część inwestycji prowadzonej pod hasłem "Aktywne przestrzenie- rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej – Etap II". Zakłada ona przebudowę jeszcze dwóch innych terenów: przy ul. Zielonej oraz parku za Ratuszem.
Czy Waszym zdaniem, uda się "odzwyczaić" kierowców od parkowania w parkowych alejkach?

Posłuchaj audycji: