Zrozumieć, kontrolować i zwyczajnie kochać.

Szkolenie psa jest procesem dwukierunkowym. Twój pupil jest tak samo zaangażowany w szkolenie ciebie, jak ty w szkolenie jego. Różnice między nami, a psami są takie, że mają one wrodzony dar kombinowania, są mistrzami konsekwencji oraz zawsze pełne pasji dążą do tego, aby osiągnąć swój cel. Jeżeli myślisz, że twój pies będzie posłuszny, bo powinien być Ci wdzięczny za nową obróżkę - to się mylisz. Wydaje ci się, że udostępnienie twojej kanapy i dzielenie się z psem swoim  posiłkiem sprawi, że twój pupil zmieni nastawienie i okaże odrobinę wdzięczności za twoje dobre serduszko, to dobrze myślisz - wydaje Ci się ! Zmień od dziś swoje myślenie na temat psów, bo idąc tym tropem nie poprowadzisz swojego psa we właściwy sposób.  Twój pupil nie odczuwa  moralnych zobowiązań wobec ciebie. Nie przypisuj również psu ludzkich cech, bo one nie są ani głupie, ani uparte i cokolwiek robią, nie robią ci na złość.  Psy robią coś, bo na czymś im zależy, albo uważają, że przeciąganie się z tobą szarpakiem, czy aportowanie jest dla niego przyjemną czynnością.

Skąd się bierze takie myślenie?

Co pierwsze przychodzi nam do głowy, gdy usłyszymy kim  jest dla nas pies? Przyjacielem? Dzieckiem? Miłością? W dzisiejszych czasach, obojętnie jakiej rasy, wielkości, wagi jest dla ludzi kimś kto nas doskonale rozumie, wie kiedy cierpimy, kiedy jesteśmy zadowoleni. Całe nasze emocje przelewamy i uzewnętrzniany, gdy podchodzi do nas pies. Staje się on zaufanym spowiednikiem, który nie ocenia, ręcznikiem, który wytrze nasze łzy, pluszakiem, którego można przytulać, gdy nam jest źle. Czy nasz pupil pragnie tego samego? Najbardziej na świecie nasz podopieczny pragnie być psem. Jeżeli my traktujemy nasze psy jak ludzi, nie zdziwmy się, gdy pewnego razu one potraktują nas jak psa.

Co można zrobić, żeby pies nas „docenił” a wspólne życie płynęło w pełnej symbiozie?  

 „Aby dobrze wyszkolić psa potrzebny jest nie tylko chłodny rozum i wiedza, lecz również dobre serce” (K. Most)
Wprowadzenie  zasad domowych,  bycie konsekwentnym, stanowczym, z pewnością sprawi, że psy nie przestaną nas „kochać”, a zaczną bardziej zwracać na nas uwagę . Twoim zadaniem jest nauczenie psa, czego chcesz, a czego nie chcesz, żeby robił. Bez Twoich wskazówek pies będzie robił to, co jest dla niego naturalne, albo co przynosi mu korzyść. Ale pamiętaj, że krzyczenie na psa lub używanie siły sprawia, że pies odbiera to jako przejaw słabości i nie będzie chętny by z Tobą współpracować.

Zobacz na czym twojemu psu najbardziej zależy i wykorzystaj to do nauki dobrych manier. Myślisz, że to szantaż?

A czy w twoim życiu wszystko Ci przychodzi łatwo i masz to za darmo?

Wprowadź zasadę, że w życiu nie ma nic gratis. Niech pies dla ciebie coś zrobi zanim dostanie to na czym mu zależy. Chce iść bawić się z innym psem? Niech wpierw zrobi zwykłe „siad”. Chce wyjść na spacer? Niech poczeka grzecznie przed drzwiami, aż je otworzysz i pozwolisz wyjść.

Kontrola jedzenia jest jedną z ważniejszych zasad domowych.  Miska nie powinna stać pełna  całą dobę do dyspozycji psa. Posiłek niezjedzony, jest przez nas zabierany. Warto część posiłku przeznaczyć na poćwiczenie podstawowego posłuszeństwa. Dopóki jedzenie jest w twoim posiadaniu, ty decydujesz co z nim zrobić, ale w chwili, gdy podasz je psu  pozwól mu cieszyć się nim w spokoju. Nie dawaj i nie zabieraj, nie grzeb w misce, nie głaskaj psa, gdy je, bo uczysz go pilnowania i nerwowego przełykania.

Limituj psie zabawki. Twój pies nie musi mieć pojemnika pełnego pluszaków, piłek i szarpaków, do którego ma stały dostęp. Nie uczy to niczego psa i nie czuje się z tego powodu szczęśliwy, bo posiada tyle różności. Pies szybko się nudzi nowymi rzeczami, jak dziecko, które ma wszystkiego w nadmiarze. W jego posiadaniu powinna być tylko zabawka, którą zajmuje się sam, np. gryzak, kong, kula smakula, ponieważ gryzienie jest naturalną sprawą. Zabawka typu szarpak, aport, powinien być wyciągany tylko podczas szkolenia czy spaceru z właścicielem, żeby nabrały one szczególnego znaczenia.

 

Nagradzaj poprawne zachowania i spokój ,a ignoruj wymuszające zaczepki ze strony psa.  My ludzie mamy taką tendencję, że zapominamy pochwalić psa za poprawne zachowanie, natomiast reagujemy od razu, jak coś się nam nie podoba. Zawsze chwal psa kiedy robi coś poprawnego, dzięki twoim podpowiedziom szybciej się uczy pożądanych zachowań.  Ignoruj natomiast wszelakie wymuszające szczekanie, trącanie łapą i nosem, bo taki sposób domagania się uwagi jest niedopuszczalny, gdy chcemy mieć nad psem kontrolę.

Dzielenie się kanapą, czy fotelem nigdy nie jest dobre w przypadku psów, które sprawiają jakiekolwiek problemy behawioralne. Nie tłumacz swojego braku konsekwencji słowami” To tylko na chwilę, ostatnio raz” . Psie środowisko im bardziej jest biało-czarne tym lepiej.  Jeżeli nie życzysz sobie, żeby pies wchodził na łóżko to mu na to nie pozwalaj.
Każdy pies powinien mieć swoje bezpieczne miejsce tylko dla siebie. To jego azyl w którym może spokojnie odpocząć, zjeść kość i nikt nie powinien mu tego spokoju zakłócać. Dobrym sposobem, oznaczenia bezpiecznego miejsca pełniącego rolę psiej norki jest klatka, szczególnie jeżeli w domu są dzieci, którym ciężko wytłumaczyć, że pies potrzebuje odrobinę samotności.

Dobry pies to zmęczony pies.  Pies musi chodzić na spacery! Odpowiednia ilość ruchu, spędzona na bieganiu, aportowaniu, tropieniu pomaga dać ujście nagromadzonej energii.  Jest wiele sposobów na to, żeby pies czuł się spełniony. Kieruj się zasadą „ Znajdź psa do sztuczki, a nie sztuczkę dla psa”. Nie zmuszaj bernardyna do agility, ani labradora do obrony.

Posiadanie psa, któremu szwankuje zdrowie i jest kiepsko karmiony to wielki problem, bo złe samopoczucie i niewłaściwe żywienie może wywołać u psa wiele problemów behawioralnych: od agresji po lękliwość. Pamiętaj, że twój pies nie jest wegetarianinem!  Psie zęby są stworzone do rozszarpywania mięsa i nie mają płaskich powierzchni do rozcierania zbóż. Mówiąc krótko, nasze psy są mięsożercami a wszystkie jego enzymy trawienne nastawione są na trawienie mięsa i surowych produktów. Dieta BARF jest najlepsza dla twojego psa i stanowi olbrzymią konkurencję w świecie przetworzonych karm komercyjnych.

Dobre szkolenie to klucz do sukcesu, bo problemy behawioralne nie rozwijają się dlatego, że pies ma zły charakter, jest głupi, czy złośliwy. Stagnacja umysłowa również może być źródłem niewłaściwego zachowania.  Regularne szkolenie, stymulacja umysłowa oraz wykonywanie przez psa określonych, zgodnych z jego naturalnymi potrzebami zadań sprawia, że pies staje się kompetentny i potrzebny.

 

Barbara Klasik- trener „ Wesołej Łapki” w Rudzie Śląskiej