Zbierają podpisy pod petycją antysmogową
Magda FritzMagda Fritz

Zbierają podpisy pod petycją antysmogową

W tym celu rozpoczęli zbiórkę podpisów.

Zbierają podpisy bielszczan pod petycją antysmogową. Partia RAZEM Podbeskidzie pisze do władz Bielska-Białej w sprawie zanieczyszczenia powietrza.
W petycji zatytułowanej "Walczmy ze smogiem na poważnie" domaga się m.in. : podłączenia maksymalnej liczby gospodarstw domowych do sieci ciepłowniczej, zwiększenia dofinansowań do wymiany starych kotłów, dopłat do paliw lepszej jakości dla najuboższych połączonych z zakazem sprzedaży paliw najgorszej jakości oraz wyposażenia straży miejskiej w narzędzia umożliwiające szybkie kontrole pieców przez zakup drona. Rozmawialiśmy z Marcelim Wójcikiem z partii RAZEM Podbeskidzie oraz bielszczanami.
POSŁUCHAJCIE. 

Działacze partii zbierają podpisy w centrum miasta- na moście na ul. 11 Listopada. Będą to robić popołudniami do końca tygodnia. Petycję można także podpisać w wersji elektronicznej.
FRAGMENT PETYCJI:
W związku z zagrażającym zdrowiu i życiu mieszkańców stanem powietrza w Bielsku-Białej apelujemy do Prezydenta Miasta i Rady Miejskiej o podjęcie natychmiastowych działań w celu krótko- i długotrwałej poprawy jakości powietrza w mieście.
W zakresie polityki informacyjnej i monitoringu jakości powietrza proponujemy:
·    udostępnienia online pełnych danych z czujników miejskich
·    wyposażenia większej liczby osiedli w czujniki monitorujące jakość powietrza z podglądem wyników online
·    szerokiego informowania o stanie jakości powietrza mieszkańców za pomocą wszystkich dostępnych kanałów informacyjnych
Oczekujemy także realnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście:
·    podłączenia maksymalnej liczby gospodarstw domowych do sieci ciepłowniczej (zwłaszcza w centrum miasta, gdzie jest to najłatwiejsze)
·    opracowania nowego programu dofinansowania wymiany kotłów z dopłatami na poziomie min. 80%, które skutecznie zniechęcą do inwestycji w nowego „kopciucha”; zwiększenia liczby wymienianych kotłów i nakładów na program dotacyjny
·    dopłat do paliw lepszej jakości dla najuboższych, połączonych z zakazem sprzedaży paliw najgorszej jakości
·    gruntownej modernizacji funkcjonowania komunikacji miejskiej. Obecnie jest na poziomie, który nikogo nie zachęci do wyboru autobusu zamiast samochodu, nawet gdyby oferowała darmowe przejazdy w najgorszych dniach
·    szeroko zakrojonej kampanii edukacyjnej związanej z bardziej efektywnym i ekologicznym spalaniem węgla – w przestrzeni miejskiej, radach osiedli, szkołach, mediach lokalnych
·    wyposażenia Straży Miejskiej w narzędzia umożliwiające szybkie kontrole palenisk (dron), bezwzględnego karania palących substancjami trującymi (oczywiście poprzedzonego szeroko zakrojoną akcją informacyjną zachęcającą do zmiany nawyków i informującą o wysokich karach)
W Bielsku-Białej – co potwierdzają statystyki z obecnego okresu grzewczego – za fatalną jakość powietrza odpowiadają głównie przydomowe kotłownie, w których spala się złej jakości paliwo lub pali się w nieodpowiedni sposób. Widać to jak na dłoni w ostatnich dniach, więc apelujemy do władz miasta – zacznijmy walczyć z problemem, przez który umiera w Polsce 45 000 ludzi rocznie!  

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: