Gmina dopłaci, bo stawia na ekologię
Katarzyna KoczwaraKatarzyna Koczwara

Gmina dopłaci, bo stawia na ekologię

Promują działania proekologiczne, dlatego także w 2017 r. będzie można otrzymać z gminnej kasy dofinansowanie.
Gmina Skoczów od  2008 r. dofinansowuje usuwanie wyrobów zawierających azbest z posesji prywatnych. Działania te będą kontynuowane również w roku 2017.
Jak informuje Marcin Wieczorek z Biura Promocji, Informacji i Turystyki skoczowskiego ratusza: - W związku z powyższym zainteresowani mieszkańcy/właściciele nieruchomości w terminie do końca grudnia mogą złożyć wniosek o dofinansowanie planowanych w 2017 roku prac związanych z usuwaniem i utylizacją wyrobów azbestowych. Do wniosku należy dołączyć informację o znajdujących się na terenie nieruchomości wyrobach azbestowych wraz z oceną stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest, potwierdzoną przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Cieszynie oraz dokument poświadczający własność budynku lub nieruchomości, bądź w przypadku użytkowania nieruchomości pisemną zgodę właściciela na realizację przedsięwzięcia oraz na wystąpienie z wnioskiem o otrzymanie przedmiotowego dofinansowania.
Druki wniosku można uzyskać w Urzędzie Miejskim w Skoczowie oraz są do pobrania na stronie internetowej: www.skoczow.pl.
Azbest jest materiałem o bardzo dobrych właściwościach fizyko-chemicznych. Zalicza się do nich między innymi wytrzymałość na wysokie temperatury, odporność na działanie substancji żrących, elastyczność. Materiał ten był relatywnie lekki i dość tani. Do najbardziej popularnych wyrobów azbestowo–cementowych, stosowanych na naszym terenie, zalicza się tzw. eternit. Najczęściej w budownictwie był wykorzystywany w latach 60-tych i 70-tych XX wieku. Wykonywano z niego płyty elewacyjne, dachowe oraz rury. Obecnie stosowanie eternitu jest zakazane i trwa proces jego usuwania. Przyjęty przez Radę Ministrów „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” zakłada sukcesywne usuwanie wyrobów azbestowych, najpóźniej do ROKU 2032.
Największe niebezpieczeństwo związane z tym materiałem występuje podczas jego kruszenia, szczególnie w trakcie usuwania płyt eternitowych. Nieuszkodzone powłoki eternitowe na budynkach są nadal stosunkowo bezpieczne, choć wypłukane deszczem włókna stanowią niebezpieczeństwo wokół budynków. Rozpad płyt, także włókien, następuje po 20-50 latach od ich wyprodukowania, w zależności od technologii produkcji. Kiedy płyta azbestowa ulega skruszeniu, w powietrzu unoszą się mikroskopijne włókna, które dostając się do płuc mogą przyczynić się do pojawienia nowotworów układu oddechowego. Wdychany pył azbestowy jest niebezpieczny tak dla ludzi, jak i zwierząt.
fot. UM Skoczów


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: