Burmistrz prawomocnie uniewinniony
Agnieszka WykrętAgnieszka Wykręt

Burmistrz prawomocnie uniewinniony

Antonii Szlagor nie jest kłamcą lustracyjnym. Sąd II instancji podtrzymał w mocy orzeczenie Sądu Okręgowego z 10 grudnia 2015 roku, uniewinniające burmistrza Żywca Antoniego Szlagora od zarzutu współpracy z Służbą Bezpieczeństwa. Katowicki sąd wszczął postępowanie w tej sprawie prawie 4 lata temu. Wniosek trafił tam po zakończeniu postępowania przygotowującego do postępowania lustracyjnego prowadzonego przez Instytut Pamięci Narodowej. W ocenie prowadzącego sprawę prokuratora, zebrany materiał dowodowy wykazał, że Antoni Szlagor był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie „Paweł Góral” i przekazał tej służbie „szereg istotnych informacji wykorzystanych przez nią operacyjnie”. Od maja 1971 r. do maja 1973 r.  miał być za to comiesięcznie wynagradzany.
Burmistrz Żywca od początku zaprzeczał, że współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa. W sierpniu 2012 roku złożył w katowickim IPN pismo, w którym prosił o skierowanie do sądu wniosku o przeprowadzenie postępowania w tej sprawie.
W sierpniu 2014 roku Sąd Okręgowy w Katowicach stwierdził, że burmistrz Antoni Szlagor złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne o tym, że nie współpracował ze SB w okresie PRL-u. Tym samym uniewinniono go od zarzutu o współpracę. Instytut Pamięci Narodowej złożył apelację. Sąd Apelacyjny w Katowicach uchylił orzeczenie z sierpnia w lutym 2015 roku. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji. Sąd okręgowy ponownie uznał, że burmistrz Żywca nie jest kłamcą lustracyjnym.  Z wyrokiem tym nie mógł zgodzić się prokurator IPN, który złożył apelację.
Dziś Sąd Apelacyjny w Katowicach oddalił apelację i utrzymał w mocy orzeczenie z 10 grudnia 2015 roku. Od tej chwili wyrok ten jest prawomocny.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: