Jak uchronić się przed rakiem?!
Magda FritzMagda Fritz

Jak uchronić się przed rakiem?!

Lekarze z Beskidzkiej Izby namawiają, żeby nie tylko czekać na przełom w medycynie, ale samemu zadbać o swoje zdrowie. Dzisiaj przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Nowotwory, to obecnie druga najczęstsza przyczyna śmierci w Polsce i Europie. "Profilaktyka jest skuteczną metodą walki"- przekonuje Beskidzka Izba Lekarska. Mimo tych ponurych statystyk, lekarze dokonali wielkiego postępu w zrozumieniu biologii komórek nowotworowych. Jak samemu zadbać o swoje zdrowie? Wykonując badania kontrolne oraz przesiewowe, które mogą pomóc wykryć zmiany chorobowe nawet wtedy, gdy nowotwór nie daje jeszcze żadnych objawów. 
Najczęstszym nowotworem u kobiet jest rak piersi. Jak mówi dr Rafał Wiśniowski z Beskidzkiego Centrum Onkologii- Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej, panie mogą uchronić się przed tą chorobą wykrywając ją we wczesnym stadium. Przesiewową profilaktyczną mammografię powinny wykonywać kobiety między 50, a 69 rokiem życia. "Jeśli w rodzinie wystąpił rak piersi lub narządu rodnego, pacjentki powinny się zgłosić do poradni onkologicznej i zostaną objęte programem wcześniejszych badań kontrolnych"- mówi lekarz. 
Rak jelita grubego, to drugi najczęściej występujący nowotwór u człowieka. Zapadają na niego osoby po 50 roku życia. W tym przypadku warto wykonać przesiewową kolonoskopię. To badanie, oprócz diagnostyki usuwa wczesne formy nowotworu, jakimi są polipy.
Profilaktyka dotyczy oczywiście także panów. W tym przypadku profilaktyką jest przesiewowe badanie PSA, a po 50-tce warto odwiedzić urologa. Posłuchajcie, na co powinni zwrócić uwagę młodsi mężczyźni. 
Każdy z nas powinien regularnie oglądać swoją skórę oraz skórę swojego partnera/partnerki pod kątem zmian barwnikowych (czerniaka) i innych nowotworów skóry.
Naszą uwagę powinny zwrócić następujące objawy chorobowe: powoli powiększające się węzły chłonne, zabarwienia i zgrubienie błon śluzowych; małe, niebolesne owrzodzenia na wargach i języku; chrypa, trudności w połykaniu, kaszel, krwiste odkrztuszanie; brak apetytu, spadek masy ciała; biegunka, zaparcia, częste parcie na stolec;  powiększające się znamiona na skórze; krwisty śluz, krew w kale; nieregularne krwawienia, krwiste upławy; krwisty mocz, częste parcie na pęcherz; stwardnienie lub wyczuwalny guzek.
Według obecnie obowiązujących wyników badań, większości nowotworów możemy zapobiec dzięki zdrowemu trybowi życia. W wielkim skrócie- stawiamy na ruch (przynajmniej 3 razy w tygodniu), rzucamy palenie papierosów i zdrowo się odżywiamy.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: