Wisła przegrała w sądzie! Wyrok jest nieprawomocny
Katarzyna KoczwaraKatarzyna Koczwara

Wisła przegrała w sądzie! Wyrok jest nieprawomocny

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzekł, że podjęta przez Radę Miasta Wisła uchwała w sprawie opłaty miejscowej jest w całości nieważna. Władze czekają na uzasadnienie wyroku i rozważają odwołanie się. Roczne wpływy do budżetu z tytułu tej opłaty to ok. 800 tys. zł.To finał sprawy, jaką mieszkaniec Rybnika - działacz na rzecz czystego powietrza, wytoczył beskidzkiej miejscowości turystycznej. Czy miasto będzie się od wyroku odwoływać? - Będziemy to analizowali, zastanowimy się.  Wpływy z tej opłaty przeznaczamy na inwestycje w działania promocyjne dla turystyki, przede wszystkim organizowanie imprez. Jest to dla nas bardzo istotna kwestia, która pewno dotknie wszystkie miejscowości turystyczne w regionie, bo de facto zostaliśmy wrzuceni do jednego wora z aglomeracją śląską - mówi Tomasz Bujok, burmistrz Wisły.
Zgodnie z wyrokiem o możliwości poboru nie decyduje jakość powietrza w Wiśle, ale średnia z całej tzw. strefy śląskiej, która obejmuje praktycznie wszystkie gminy z wszystkich regionów województwa. Burmistrz wyjaśnia, dlaczego takie postawienie sprawy jest dla miasta krzywdzące: - Nie mamy sobie nic do zarzucenia jeśli chodzi o jakość powietrza. Czystość powietrza na Śląsku Cieszyńskim jest bardzo dobra. Mówią o tym dane ze stacji w Cieszynie i Ustroniu, gdzie regularnie odbywają się pomiary. Nasi goście mogą czuć się tutaj bardzo dobrze. Działania, które podejmujemy od wielu lat, świadczą o tym, że to dobry kierunek, planowane kolejne działania, na pewno poprawią ten stan.
Burmistrz Wisły wydał specjalny komunikat, w którym informuje:
Miasto podejmie działania, aby w obrocie prawnym zapewnić ciągłość funkcjonowania przepisów umożliwiających pobór tej opłaty. Opłata miejscowa będzie nadal pobierana m.in.  zgodnie z ustawą z 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.
Od wielu lat w Polsce trwa dyskusja na temat czystości powietrza w kraju. Władze miasta Wisła, podobnie jak Pan Zdzisław Kuczma, który zaskarżył uchwałę Rady Miasta Wisła, czynią starania w tym zakresie. Z sukcesami dążą do tego celu, wspierając mieszkańców w ograniczaniu niskiej emisji, poprzez umożliwienie pozyskania środków na działania takie, jak: wymiana kotłów grzewczych, kolektory słoneczne czy fotowoltaika.
W 2009 roku opracowano program ograniczenia niskiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery dla Miasta Wisła. W ubiegłym roku przystąpiono do sporządzenia „Planu gospodarki emisyjnej”, a w tym roku Rada Miasta Wisła podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Wisła do 2020 roku, realizowanego w ramach projektu pn. "Opracowanie planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Wisła", Priorytet IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna – działanie 9.3 termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej – plany gospodarki niskoemisyjnej (Konkurs nr 2/POIiŚ/9.3/2013), współfinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Uchwała: http://www.prawomiejscowe.pl/institution/19148/legalact/161439/19148/htmlpreview
Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Wisła: http://www.prawomiejscowe.pl/FILE_REPOSITORY/19148/LegalActs/161439/Zalacznik1.pdf
Warto również podkreślić, że w Wiśle powietrze nie jest zanieczyszczone tak bardzo, jak w innych miejscowościach województwa śląskiego. Świadczą o tym badania prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Wisła co prawda leży w Strefie Śląskiej, w której według średnich rocznych stężeń pyłu zawieszonego PM10 normy są przekraczane, jednak pomiary w punktach pomiarowych działających w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska zlokalizowane w Cieszynie przy. ul. Mickiewicza i w Ustroniu przy ul. Sanatoryjnej, czyli najbliżej Wisły, wyraźnie pokazują, że średnie roczne stężenia pyłu w latach 2010-2014 nie przekraczały dopuszczalnej częstości przekroczeń! Pokazują to następujące raporty:
http://www.katowice.pios.gov.pl/monitoring/raporty/2014/raport2014.pdf (tabela 12, str. 29)
http://www.katowice.pios.gov.pl/monitoring/raporty/2013/raport2013.pdf (tabela 12, str. 34)
Wyniki dla Strefy Śląskiej zawyżają takie miejscowości, jak: Żywiec, Knurów, Pszczyna czy Wodzisław Śląski, na czym Wisła niestety niesłusznie traci.
Co do dalszych losów opłaty miejscowej informujemy, że będzie ona nadal pobierana, zgodnie z prawem. Obowiązek poboru opłaty miejscowej wynika z ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. U podstaw wprowadzenia obowiązku poboru opłaty miejscowej, jako opłaty lokalnej stanowiącej dochód gmin, było zapewnienie gminom środków związanych z koniecznością finansowania dodatkowych kosztów związanych z obsługą turystów (tzn. mieszkańców innych gmin), np. wywozu odpadów, odśnieżania, które w normalnych warunkach nie byłyby ponoszone lub ponoszone w znacznie mniejszej wysokości. Ponadto uchylenie uchwały Rady Miasta Wisła z dnia 27 maja 2008 r. powoduje, że obowiązywać będą przepisy wcześniejsze, czyli opłata miejscowa będzie pobierana na podstawie art. 47 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji administracji terenowej, w związku z ust. 13 Rozporządzenia Nr 7/91 Wojewody Bielskiego z dnia 23 lipca 1991 roku w sprawie ustalenia miejscowości odpowiadających kryteriom, w których pobiera się opłatę miejscową.
Pragniemy również dodać, że władze miasta i przedsiębiorcy branży turystycznej są przekonani o zasadności poboru opłaty miejscowej, która wspiera dalszy rozwój Wisły, jako miejsca atrakcyjnego turystycznie i przyjaznego środowisku.
fot. wisla.pl




Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: