Kupuj jajka z głową
Magda FritzMagda Fritz

Kupuj jajka z głową

Jajko- symboli życia i odrodzenia będzie królowało na naszych stołach podczas Wielkanocy. Klub Gaja zachęca do kupowania jaj od kur, których dobrostan oraz naturalne zachowania są szanowane – jaj oznaczonych numerami 0 i 1.

W Polsce hoduje się blisko 40 milionów kur niosek. Większość (87 %), to klatkowe hodowle kur, 10% to chów ściółkowy, a tylko 3% to chowy wolnowybiegowe i ekologiczne. W przydomowych gospodarstwach ptaki te żyją nawet 10 lat, w hodowli przemysłowej - ok. 1,5 roku. Ekolodzy od 10 lat apelują do konsumentów, żeby zwracali uwagę na to, co kupują.
Nadal jednak najpopularniejszym typem jajek w Polsce są te oznaczone numerem 3, pochodzące z chowu klatkowego. Kury całe swoje życie spędzają w klatce. Ptaki karmione są wyłącznie paszą przemysłową, nigdy nie widzą słońca – hala oświetlana jest sztucznie, a powietrze dochodzi z systemów wentylacyjnych. Jaja oznaczone numerem 2 pochodzą z hodowli ściółkowej. W praktyce oznacza to, że kury znoszące te jajka przebywają w budynku o dużej powierzchni, gdzie mają wprawdzie możliwość swobodnego przemieszczania się lecz one także nie wychodzą z hali. Te jajka są najtańsze.
Jaja z numerem 0 (pochodzące z chowu ekologicznego) i z nr 1 (z wolnego wybiegu są droższe, ale jak przekonuje Klub Gaja warto zapłacić za zmniejszenie cierpienia tych zwierząt.
Oznaczenie jajka numerem 1 świadczy o tym, że kura, która je zniosła pochodziła z hodowli wolnowybiegowej. Kury takie mają stały dostęp w ciągu dnia do wybiegu na świeżym powietrzu, zwykle pokrytego roślinnością. Mają możliwość swobodnego poruszania się, grzędowania, kąpieli piaskowych oraz wykazywania innych naturalnych zachowań. Kury oprócz pokarmu, który zdobywają same mają dostęp do paszy, ziaren oraz zieleniny.
Najlepsze warunki życia maja kury, których jaja oznaczane są numerem 0. Pochodzą one z hodowli ekologicznych. W hodowlach tego typu kury trzymane są w warunkach naturalnych, z możliwością swobodnego wyjścia na zewnątrz. Ich nośność nie jest stymulowana sztucznie, mają zróżnicowaną paszę posiadającą certyfikat ekologiczny, żywią się również tym, co znajdą na wybiegu.
KlubGaja, jako pierwszy w Polsce (2005 r.) podjął szeroką akcję informacyjną dot. ferm kurzych i oznakowań jaj odpowiadających warunkom, w których trzymane są zwierzęta. Pionierskim przedsięwzięciem był polsko - czesko – słowacko – węgierski projekt badawczy na temat sprzedaży jaj w dużych sieciach handlowych we wszystkich czterech krajach, zakończony raportem "Kupuj jajka z głową". W 2012 r. w wyniku działań wielu europejskich organizacji pro zwierzęcych, w tym Eurogrup for Animals, do którego należał KlubGaja, Unia Europejska znowelizowała przepisy dotyczące hodowli kur niosek, nakładając na przedsiębiorców wymóg większych i lepiej wyposażonych klatek.
 



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: