Kenijczycy wygrali półmaraton
Magda MarchińskaMagda Marchińska

Rekord frekwencji padł podczas XVI Półmaratonu dookoła Jeziora Żywieckiego. W biegu wzięło udział ponad 2200 zawodników. Reprezentanci Kenii zwyciężyli zarówno rywalizację kobiet jak i mężczyzn. Wynik Jamesa Emurii, który przebiegł dystans ponad 21 kilometrów w czasie 1:06:49 nie pozwolił mu na poprawienie rekordu trasy wśród mężczyzn, ale dał mu zwycięstwo. Drugi na mecie zameldował się Ukrainiec Taras Salo, trzeci był jego rodak Rusłan Pechnikov. Najlepszy z Polaków - bielszczanin Jarosław Gniewek - zajął piąte miejsce.
Wśród kobiet nową rekordzistką trasy została Kenijka Jepnegetich Stellah Barsosio, która przebiegła w półmaraton w czasie 01:16:46. Drugie miejsce zajęła Mołdawianka Lilia Fiskowicz, a trzecie Kenijka Sheila Kiplagat.
– Jeśli chodzi o poziom sportowy i organizacyjny to weszliśmy na najwyższy poziom. Zawodniczki i zawodnicy startujący u nas to naprawdę ekstraklasa biegaczy. Cieszy mnie również olbrzymie zainteresowanie ze strony biegaczy amatorów, którzy wybierają Półmaraton Żywiecki jako możliwość weryfikacji własnych umiejętności - mówi dyrektor Półmaratonu Żywieckiego Mirosław Dziergas.
Start i metę biegu usytuowano na żywieckim Rynku.