Tradycyjna palma
Agnieszka WykrętAgnieszka Wykręt

Tradycyjna palma

Z czego powinna być zrobiona tradycyjna palma wielkanocna?Niedziela palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia. Ta tradycja silnie zakorzeniona jest w naszym regionie. Ważnym elementem są zielone rośliny. Dlaczego? Wyjaśnia Renata Talik, szefowa łodygowickiego Ośrodka Kultury.
-Palmę powinno robić się każdego roku nową. Zimozielone rośliny lub te, które pierwsze budzą się na wiosnę do życia składają się na wielkanocną palmę.  Zdobione są baziami, a także kwiatami z bibuły, wstążkami. Są symbolem odradzającego się życia. Tworzone są z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. W trzpień palmy wplata się bukszpan, cis, widłak, kopytnik, jemiołę.
Już w najbliższą niedzielę - od triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, rozpocznie się Wielki Tydzień w kalendarzu chrześcijańskim. Na pamiątkę tego wydarzenia w Niedzielę Palmową święci się palmy lub gałązki wierzbowe. -Świąteczne palmy mogą być bardzo długie, albo małe, a rozłożyste - tzw. bagniątka, które tworzyły głównie panienki. - wyjaśnia Renata Talik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łodygowicach, instruktorka warsztatów wielkanocnych.
Jakie znaczenie poświęcone gałązki miały kiedyś? -Przyniesioną do domostwa poświęconą palmę, gospodarz niósł wpierw do stodoły, aby każde zwierzę dotknąć nią. Miało to uchronić żywy inwentarz przed chorobami. W domu palmę wtykano za legar, na strychu. Wtedy chroni dom przed piorunami, gradobiciem. A osobom z chorobami gardła, anginą podawano bazie z palmy, które miały leczyć dolegliwości- wyjaśnia szefowa łodygowickiego GOK, Renata Talik.
Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: