Strefa uzdrowiskowa w gminie Strumień
Magda MarchińskaMagda Marchińska

Strefa uzdrowiskowa w gminie Strumień

Sołectwo Zabłocie Solanka zostało włączone do strefy uzdrowiska Goczałkowice Zdrój. Minister zdrowia pozytywnie rozpatrzył wniosek w tej sprawie. To oznacza, że znajdujące się na terenie sołectwa złoża borowiny i wód leczniczych mogą być dalej wykorzystywane w leczeniu uzdrowiskowym. O objęcie sołectwa granicami strefy ochronnej Strumień zabiegał z sąsiednimi Goczałkowicami. Do wspólnego działania zmobilizowała je nowelizacja przepisów dotyczących prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego.
Obecnie do tego celu mogą być wykorzystywane jedynie surowce lecznicze z obszaru, dla którego sporządzono tzw. operat uzdrowiskowy gminy. To dokument, na podstawie którego rząd przyznaje status uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej. Złoża zabłockiej solanki i borowiny nie były objęte taką strefą. Teraz to się zmieni.
W Zabłociu Solance mieszka obecnie 130 osób. Powierzchnia tego sołectwa to niecałe 190 hektarów. To niewielka miejscowość z ogromnym potencjałem. Władze Strumienia są przekonane, że objęcie części Zabłocia strefą uzdrowiskową stworzy jeszcze lepsze warunki do rozwoju w gminie rekreacji i agroturystyki.
– To niewątpliwie przełoży się na podniesienie atrakcyjności nie tylko tego sołectwa, ale również całej gminy – uważa burmistrz Strumienia Anna Grygierek.
Po włączeniu Zabłocia Solanki do strefy uzdrowiskowej, obszar całego Uzdrowiska Goczałkowice wynosi ponad 5 tys. hektarów.  Władze Strumienia planują w nowym uzdrowiskowym sołectwie utrzymać istniejące budynki mieszkalne i gospodarcze z możliwością ich adaptacji oraz budowę obiektów i urządzeń związanych z wykorzystaniem surowców leczniczych.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: