Pacjencie, możesz mieć problem- AKTUALIZACJA
Magda FritzMagda Fritz

Pacjencie, możesz mieć problem- AKTUALIZACJA

Nie wszystkie przychodnie w regionie są dzisiaj czynne. Jak informuje Śląski Urząd Wojewódzki, część lekarzy zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim nie zawarła umów ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ na świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

Według danych śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia umów nie przedłużyło ok. 28 proc. lekarzy. Wczoraj oddział NFZ w Katowicach dyżurował do północy. Część lekarzy mogła dokumenty przesłać pocztą lub faksem, dlatego ostateczne dane będą znane w piątek- 2 stycznia.
Według stanu na 1 stycznia 2015 r. największe problemy z dostępem do lekarza pierwszego kontaktu mogą mieć mieszkańcy Cieszyna (w mieście nad Olzą umowę podpisały dotychczas 3 przychodnie), Skoczowa (4 przychodnie) oraz Żor, Jastrzębia Zdroju, Wodzisławia Śląskiego i Rybnika. W Bielsku-Białej przychodni, które podpisały umowy jest 26. To dane z godz. 23:00.
Aktualną listę placówek, które zawarły kontrakt na rok 2015, publikuje na swojej stronie internetowej śląski oddział NFZ  www.nfz-katowice.pl Tę samą listę użytkownicy smartfonów będą mogli znaleźć korzystając z darmowej mobilnej aplikacji RSO. Aby zasięgnąć informacji można też dzwonić pod numer całodobowej infolinii NFZ: 32 750 66 05 oraz pod numer obsługiwany przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego: 32 20 77 202.
Jeśli nasz lekarz rodzinny nie podpisał kontraktu, możemy udać się po pomoc medyczną do placówek realizujących: świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, świadczenia w izbie przyjęć, świadczenia w szpitalnym oddziale ratunkowym, które podpisały porozumienia z NFZ. Placówki te mają przyjmować pacjentów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
W sytuacji, kiedy lekarz rodzinny nie podpisał umowy na realizację świadczeń opieki zdrowotnej od 1 stycznia 2015 r., pacjent może zmienić lekarza. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pacjent ma prawo do bezpłatnego wyboru lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, pielęgniarki POZ i położnej POZ trzy razy w ciągu roku kalendarzowego. Wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ dokonuje się poprzez złożenie pisemnej deklaracji w przychodni. Nową deklarację do wypełnienia pacjent otrzyma w przychodni.
AKTUALIZACJA- GODZ. 12:45
Ogromne problemy z dostępem do lekarza rodzinnego mają m.in. mieszkańcy czechowickiej gminy. Tylko jedna przychodnia z Czechowic- Dziedzic ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Aż 8 placówek takiej umowy nie ma.
Nasz słuchacz nie może znaleźć pomocy dla swojego 7-miesięcznego synka, który w nocy dostał wysokiej gorączki. Jak usłyszał pan Paweł w jedynej otwartej przychodni w swoim mieście, dziecka nie tam przyjmą... Posłuchajcie.
Takich telefonów nasz słuchacz wykonał mnóstwo, do tej pory nie uzyskał pomocy.
Na swojej stronie internetowej śląski NFZ publikuje listy przychodni, które podpisały aneksy do umowy oraz listę placówek, które tego nie zrobiły. Z danych z godz. 11:00 wynika, że w Bielsku-Białej 12 przychodni nie podpisało umowy, w Cieszynie- 4 przychodnie, a np. w Czechowicach- Dziedzicach- aż osiem. W Gliwicach takich przychodni bez umowy jest 24, w Rybniku- 21, w Zabrzu- 20, a w Jastrzębiu Zdroju- 16.
Z danych śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia z godz. 12:00, wynika, że na południu województwa śląskiego nadal najgorzej z dostępem do podstawowej opieki zdrowotnej jest w Czechowicach- Dziedzicach, gdzie umowę na świadczenie usług od 2 stycznia 2015 r. ma tylko 1 przychodnia, a 8 nie. Kłopoty mogą mieć też mieszkańcy Bielska-Białej, w którym umowę ma 26 przychodni, ale 12 nie ma. W Cieszynie 4 przychodnie nie mają umowy z NFZ, 3 mają. W Żywcu 2 przychodnie nie mają umów, 6- mają.
AKTUALIZACJA- godz. 16:00

Beskidzka Izba Lekarska wspiera lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego w ich sporze z Narodowym Funduszem Zdrowia. Swoje stanowisko opublikowała w internecie. Podpisał się pod nim dr Klaudiusz Komor, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Beskidzkiej Izby Lekarskiej.

Drogie Koleżanki, Koledzy, Lekarze POZ!
W imieniu Beskidzkiej Izby Lekarskiej chciałbym zadeklarować wsparcie dla Waszych działań w sporze z Narodowym Funduszem Zdrowia. Samorząd lekarski stoi na stanowisku, że założenia tzw. „pakietu onkologicznego” są niedopracowane, opierają się na błędnych założeniach, a nawet mogą być szkodliwe dla pacjentów. Zawsze podkreślaliśmy również, że niemożliwe jest naprawienie systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów bez zwiększenia nakładów finansowych na ten cel przeznaczonych.
            Dlatego rozumiem działania Kolegów Lekarzy POZ, członków Porozumienia Zielonogórskiego, którzy nie podpisali umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na rok 2015, walcząc nie o własne korzyści, ale o dobro i bezpieczeństwo pacjentów im powierzone. 
           Ze strony Izby deklaruję wszelką możliwą pomoc, w tym w razie potrzeby pomoc prawną. Jednocześnie apeluję do pozostałych Kolegów Lekarzy, by nie ulegali namowom Narodowego Funduszu Zdrowia, zachęcającym do zakładania nowych placówek POZ, w celu złamania solidarności protestujących Kolegów. Takie zachowanie uważam za nieetyczne i niegodne lekarza.
AKTUALIZACJA- godz. 16:30
Ponad 60 dzieci przyjęto od rana na oddziale ratunkowym szpitala pediatrycznego w Bielsku-Białej. Mali pacjenci trafili tu z powodu zamkniętych przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Część lekarzy POZ z Porozumienia Zielonogórskiego nie podpisała umowy z Nardowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług w 2015 r. Jak mówi dr Ryszard Odrzywołek, dyrektor bielskiego pediatryka noworoczna sytuacja trochę zdezorganziowała pracę w kierownaej przez niego placówce. "Przyjęliśmy ponad 60 dzieci, które generalnie powinny być leczone w POZ. Są to dzieci do kontroli w trakcie leczenia, dzieci którym należy iniekcję np. antybiotykową. Dodatkowo 2 lekarzy jest bez przerwy zajętych na izbie przyjęć"- mówi Odrzywołek.
W Bielsku-Białej nadal 12 przychodni lekarza rodzinnego nie ma umów na 2015 r. Fatalnie jest w Czechowicach- Dziedzicach, gdzie umowę ma tylko jedna placówka! W takiej sytuacji można się udać po pomoc do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych szpitala wojewódzkiego w Bielsku-Białej, szpitala pediatrycznego w Bielsku- Białej i Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: