Co dalej z uzdrowiskiem w Goczałkowicach-Zdroju?!
Magda FritzMagda Fritz

Co dalej z uzdrowiskiem w Goczałkowicach-Zdroju?!

Goczałkowickie uzdrowisko przekształca się w spółkę. Kuracjusze z niepokojem pytają o przyszłość ZOZ. Niedawno podpisano notarialny akt założycielski, dyrekcja placówki czeka na rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z chwilą takiego wpisu, do którego może dojść jeszcze w tym miesiącu Samodzielny Publiczny ZOZ stanie się spółką, w której właścicielem 100 proc. akcji jest marszałek województwa śląskiego.
Kuracjusze z niepokojem pytają, co będzie dalej. Tomasz Niesyto, dyrektor uzdrowiska przekonuje, że dla pacjentów nie zmieni się nic – instytucja nadal będzie realizowała kontrakty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Będzie się jednak mogła rozwijać, jako przedsiębiorstwo. "Już świadczymy niektóre usługi za pieniądze, będziemy mogli takich osób przyjąć więcej"- mówi Niesyto i dodaje, że to powinno zmniejszyć kolejki w ramach NFZ. Na przyjęcie na oddział reumatologiczny dla dorosłych czeka się prawie 5 lat, na oddział rehabilitacyjny czeka się 3 lata. Są też plany na przyszłość, takie jak budowa pensjonatu z mieszkaniami z ochroną dla osób, które chciałyby się tu przenieść na stałe.
Zaniepokojeni są nie tylko kuracjusze, ale też pracownicy uzdrowiska, którzy o pomoc poprosili przewodniczącego rady gminy Goczałkowice Zdrój i komisję uzdrowiskową. Mówi radny Zbigniew Jacek, przewodniczący tej komisji i Ewa Spek, przewodnicząca rady pracowników Uzdrowiska Goczałkowice- Zdrój. Posłuchajcie.
Na razie obie strony- dyrekcja i pracownicy podpisali pakt gwarancyjny, w którym znalazła się niezmienność warunków zatrudnienia załogi przez najbliższe 3 lata. Obie strony mają opracować plan rozwoju uzdrowiska.

Gabriela Placha, wójt Goczałkowic- Zdroju jest przekonana, że statut uzdrowiska dla gminy nie jest zagrożony. Mimo problemów z zanieczyszczonym powietrza i hałasem, głównie od drogi krajowej nr 1. Minister zdrowia przedłużył go warunkowo do 2016 r. "Świadectwo klimatyczne dotychczas było wydawane na podstawie badań powietrza z kilku ośrodków, m.in. w Bielsku-Białej, Rybniku. Od 2 lat prowadzimy takie badania u nas w Goczałkowicach w parku zdrojowym. Od lat zabiegamy też o postawienie ekranów akustycznych"- mówi Placha. Jest szansa, by ekrany pojawiły się w przyszłym roku.
Uzdrowisko zajmuje się przede wszystkim osobami z problemami narządu ruchu, wykorzystując do tego solankę i borowinę. Rocznie odwiedza je 10 tysięcy kuracjuszy.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: