Większa dostępność spowiedzi. Jest taka potrzeba
Magda FritzMagda Fritz

Większa dostępność spowiedzi. Jest taka potrzeba

"To my mamy czekać na ludzi, nie na odwrót"- mówi Piotr Greger, bp pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej. Od tego miesiąca tzw. stały konfesjonał działa w 10 kościołach diecezji.Do tej pory tylko w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej (przy dworcu PKS) wierni mogli zastać księdza w konfesjonale niemal przez cały dzień. Od września bp Roman Pindel ustanowił jeszcze 9 innych kościołów w diecezji, w których przez 4-6 godzin dziennie, poza zwykłymi nabożeństwami, można przystąpić do spowiedzi, czy skorzystać z kierownictwa duchowego. W Bielsku-Białej i Żywcu okazja do spowiedzi jest także w soboty.
Co decydowało o wyborze kościołów oraz o pierwszych doświadczeniach mówi bp Greger. Posłuchajcie.

Rozszerzenie instytucji tzw. stałego konfesjonału jest odpowiedzią na potrzeby wiernych oraz apel papieża Franciszka o większe otwarcie kościoła na ludzi. Dyżury księży odbywają się w: Andrychowie, Oświęcimiu, Cieszynie, Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach, Kętach, Skoczowie, Szczyrku, Żywcu i Ustroniu. Będą w nich pracować wszyscy duchowni z diecezji. "Jeden ksiądz w miesiącu będzie miał swój dyżur w konfesjonale. To będzie stała praktyka, na zawsze. Dotyczy to także wakacji. Wyjątkiem będą specjalne dni - święta i uroczystości – kiedy kapłani będą potrzebni w parafiach"- mówi biskup pomocniczy.  Kapłani za posługę w stałych konfesjonałach nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia.
Tzw. stały konfesjonał to też, jak mówią duchowni okazja do dłuższej rozmowy, bez pośpiechu z duchownym, ale też większa anonimowość. Jest też szansa spowiedzi za każdym razem z tym samym księdzem.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: