Kamil Stoch rządzi na skoczni w Wiśle
Magda FritzMagda Fritz

Podwójny mistrz olimpijski nie miał sobie równych w indywidualnych Letnich Mistrzostwach Polski w skokach narciarskich, które odbyły się w Wiśle.

W sobotni wieczór na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince rozegrane zostały indywidualne Letnie Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich. Najlepszy okazał się podwójny mistrz olimpijski – Kamil Stoch, który pokonał drugiego Piotra Żyłę o 23,1 punktu. Brązowym medalistą Letnich Mistrzostw Polski został Jakub Wolny – mistrz świata juniorów z Val di Fiemme.
Faworyci do medali od samego początku nie zawodzili i znakomicie spisywali się już w serii próbnej, którą skokiem na odległość 133 metrów wygrał Piotr Żyła. W konkursie natomiast rządził już tylko jeden zawodnik. Mistrz świata i podwójny mistrz olimpijski – Kamil Stoch, już pierwszym skokiem znokautował rywali, skacząc o 5,5 metra dalej i przed finałem nad drugim Piotrem Żyłą (129 m) miał 8,6 punktu przewagi. Trzecie miejsce na półmetku zajmował Stefan Hula (126 m), a czołową szóstkę uzupełnili: Jakub Wolny (126,5 m), Maciej Kot (125,5 m) oraz Dawid Kubacki (125,5 m).
W finale Kamil Stoch potwierdził swoją dobrą dyspozycję i w znakomitym stylu przypieczętował tytuł mistrza Polski na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Skoczek z Zębu nie miał sobie równych, oddając w drugiej serii ponownie zdecydowanie najdłuższy skok (135 m). Mistrz Polski z dużą przewagą wygrał sobotni konkurs indywidualny, wyprzedzając drugiego Piotra Żyłę o 23,1 punktu. Skoczek z Wisły oddał na własnej ziemi dwa bardzo dobre i równe skoki i tym samym pewnie sięgnął po srebro Mistrzostw Polski. Brąz natomiast wywalczył mistrz świata juniorów z Val di Fiemme, który drugim bardzo dobrym skokiem (125,5 m) zapewnił sobie miejsce na najniższym stopniu na podium.
"Cieszę się, że warunki były równe dla wszystkich zawodników, praktycznie przez cały konkurs na skoczni panowała cisza. Bardzo ułatwia to skoczkom zadanie i przede wszystkim nie wypacza wyników samych zawodów"– ocenił świeżo upieczony Letni Mistrz Polski.
Niedzielny konkurs drużynowy zakończył zmagania skoczków w Letnich Mistrzostwach Polski. Najlepsza w słoneczne popołudnie okazała się pierwsza drużyna AZS Zakopane z Maciejem Kotem na czele. Srebro wywalczył pierwszy zespół TS Wisły Zakopane, natomiast brązowymi medalistami zostali zawodnicy WKS Zakopane ze świeżo upieczonym mistrzem Polski – Kamilem Stochem. Dzisiejszego dnia bliski ustanowienia nowego rekordu skoczni był Piotr Żyła, który nie ustał skoku na odległość 140 metrów.